Hodowca kupił dodatki witaminowe dla bydła oraz nawóz pod kukurydzę i wraz z żoną Natalią zarejestrował łącznie 120 kuponów. Jeden z nich okazał się szczęśliwy i przyniósł mu wygraną w postaci Forda Fiesty.
Produkcja mleka w krajach azjatyckich do końca br. wzrośnie o 2,1 proc., z czego w Indiach o 3,9 proc. Jednocześnie Indie staną się największym światowym producentem tego surowca. Światowa produkcja mleka zwiększy się o 1,4 proc. do 833,5...
Marcin Bereźnicki z miejscowości Słębowo w gminie Żnin prowadzi gospodarstwo rolne. Jego powierzchnia wynosi 60 ha. Rolnik uprawia na nich kukurydzę, zboża i lucernę.
Obora wolnostanowiskowa, którą posiada została wybudowana w 2002 r., a 11 lat później hodowca połączył ją ze stodołą. Utrzymuje w niej 55 krów mlecznych około 50 byczków oraz jałówki cielne i młodzież.
Stado w 50 proc. składa się z krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej, a pozostałe sztuki to mieszańce z bydłem montbeliarde, simental oraz normandzkim.
Krowy są dojone dwa razy dziennie w hali udojowej 2x5 typu rybia ość. Pozyskane od nich mleko trafia do chłodni i jest odbierane przez pośrednika co drugi dzień. Hodowca za litr surowca otrzymuje 1,50 zł netto.
Dój jest wykonywany przez dwie osoby. Aby zwiększyć jego higienę i ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów chorobotwórczych dojarze używają rękawiczek lateksowych oraz dezynfekują gumy strzykowe po każdej krowie.
Stado od kilku lat jest pod oceną użytkowości mlecznej, a liczba komórek somatycznych w produkowanym mleku wynosi średnio 150 tys./ml.
Kwasica żwacza u krów oraz u cieląt, wpływ niedoborów mineralnych na zdrowie mlecznic oraz płodów, ekonomiczne aspekty decyzji podejmowanych w fermie bydła mlecznego czy wpływ wybranych zaburzeń metabolicznych krów na...
- Przed podpisaniem umowy z federacją regularnie co dwa tygodnie u wszystkich krów przeprowadzaliśmy TOK. Dzięki temu na bieżąco wiedzieliśmy, które sztuki mają problem z zapaleniem wymienia. Odkąd jesteśmy pod oceną wszystkie dane otrzymujemy w raportach - tłumaczy Marcin Bereźnicki.
Gospodarz przed każdym dojem wypycha obornik z ganków gnojowych i ścieli legowiska świeżą słomą.
- Na beton pod słomę wysypuję specjalny proszek, który dezynfekuje legowiska i osusza powierzchnię, co dodatkowo poprawia higienę w oborze. Zacząłem go stosować 3-4 razy w tygodniu jak pojawił się problem z zapaleniami wymion - tłumaczy rolnik.
Drugą gałęzią produkcji w gospodarstwie jest opas byków. Są one utrzymywane przez 26 miesięcy do masy 800 - 1000 kg. Gospodarz żywi je kiszonką z kukurydzy, wywarem gorzelnianym oraz paszą treściwą, która jest zadawana w dwóch porcjach.
Gospodarz ukończył technikum weterynaryjne oraz studia rolnicze. Własnoręcznie przeprowadza inseminację krów oraz korekcję racic dwa razy do roku.
Polska Wołowina 2022, to hasło przewodnie IV Forum Sektora Wołowiny, które odbyło się 30 listopada i 1 grudnia w Nadarzynie koło Warszawy. Zebrani goście dyskutowali miedzy innymi o wyzwaniach, przyszłości i budowaniu marki polskiej...
Jego marzeniem jest postawienie nowoczesnej obory, która będzie wyposażona w robota udojowego.
- Jeżeli mam utrzymywać krowy dalej to w najbliższym czasie będę zmuszony zainwestować i wybudować nową oborę z robotami - mówi hodowca.
Marcin Bereźnicki jest laureatem Wielkiej Loterii Ekoplon, w której wygrał Forda Fiestę. Do wzięcia udziału w loterii namówił go przedstawiciel z pobliskiej hurtowni. Gospodarz kupił od niego dodatki witaminowe dla bydła oraz nawóz pod kukurydzę, zarejestrował losy i wygrał samochód.
Jak przyznaje Bereźnicki jest to już drugie auto, które udało mu się wygrać w loterii.
Więcej na temat gospodarstwa Marcina Bereźnickiego przeczytasz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 1/2018.
Zaprenumeruj