Genotypowanie krów rozwija się. A plany są bardzo ambitne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-02-2016,9:55 Aktualizacja: 16-02-2016,10:57
A A A

Laboratorium genetyki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka zgenotypowało w 2015 roku cztery tysiące samic. A plany na bieżący rok są jeszcze ambitniejsze.

Placówka w Parzniewie (woj. mazowieckie) powstała przed rokiem i jest zaawansowana technologicznie. Zdaniem PFHBiP uruchomienie laboratorium było strzałem w dziesiątkę i jest bardzo potrzebne.

"W czasie, gdy cena mleka będzie pod dużą presją rynków światowych, selekcja genomowa będzie dobrym narzędziem w rękach hodowców w utrzymaniu rentowności stad. Pozwala bowiem znacznie powiększyć postęp genetyczny we wszystkich cechach, a szczególnie w funkcjonalnych. Selekcja genomowa zmienia w dużym stopniu system selekcji samców i samic, dając większe możliwości ich wyboru, z lepszą dokładnością i na bardzo wczesnym etapie życia" - podkreśla federacja w komunikacie.

ocena genomowa bydła, Irlandia

Genotypowanie bydła na dużą skalę

W Irlandii w ciągu dwóch lat ocenie genomowej ma być poddane milion sztuk bydła. Badanie DNA przeprowadzą dwie firmy Eurofins i Weatherbys wybrane przez Irlandzką Federację Hodowców Bydła (ICBF) i wspierane przez irlandzkie...

Dariusz Kamola, kierownik laboratorium tłumaczy, że genotypowanie dostarcza informację, jaki potencjał ma dane zwierzę, jakie ma geny. "Szacowaniem wartości hodowlanej na podstawie równań matematycznych, nazywanych równaniami predykcji, zajmuje się Instytut Zootechniki" - dodaje cytowany w komunikacie.

Zainteresowani hodowcy otrzymują wyniki w formie przeliczonej, czyli oszacowaną wartość hodowlaną samicy w przyjaznej formie. "Wyniki prezentowane są graficznie ze zobrazowanymi cechami mówiącymi, czy są wyższe, czy niższe w porównaniu do średnich wartości. Pokazują, o ile procent zwierzę jest lepsze, bądź gorsze w porównaniu do przeciętnej" - wyjaśnia na koniec federacja.

W 2016 roku w Parzniewie zgenotypowanych zostanie co najmniej 6 tys. samic.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA