Forum zootechniczne o wątrobie, sygnałach krów i nowych produktach
Firma Timac Agro Polska zorganizowała kolejną edycję forum zootechniczne pod hasłem "Nowy wymiar zootechniki".
Tematem przewodnim forum było zdrowie wątroby oraz sygnały krów. Timac Agro Polska przypomniała również wprowadzone w tym roku na rynek produkty oraz zapowiedziała nowość, która w jej ofercie pojawi się pod koniec pierwszej połowy 2025 roku.
Choroba niebieskiego języka. Mamy 2. ognisko w Polsce!
Wykłady prowadził lekarz weterynarii Michał Barczykowski, który prowadzi popularny profil w mediach społecznościowych Cowdoctor.
Wątroba ogarnia bałagan
"Z życia wątroby, czyli jak ogarnąć bałagan w organizmie" to nazwa pierwszego panelu wykładowego.
Michał Barczykowski omówił główne funkcje wątroby, do których należą m.in. udział w metabolizmie cukrów, białek i lipidów, rozkład enzymatyczny lub sprzęganie toksyn, magazynowanie witamin A, D i B12 oraz żelaza, a także gromadzenie i filtrowanie krwi odpływającej z przewodu pokarmowego.
– Wątroba u zwierząt, zwłaszcza krów mlecznych, pracuje na najwyższych obrotach. To od jej kondycji zależy ich wydajność – mówił Barczykowski.
Wątroba musi być więc chroniona i wspomagana, aby ją chronić i przedłużać jej żywotność. Wspomagają ją metionina, cholina i Betaina.
Metionina wspomaga usuwanie z niej toksyn, syntezę białek oraz metabolizm tłuszczowy.
Cholina zapobiega stłuszczaniu wątroby, wspomaga syntezę fosfolipidów oraz wspiera funkcje metaboliczne.
Mleczny rynek: cena mleka rośnie w Polsce i UE
Betaina wspomaga metabolizm homocysteiny, zapobiega stłuszczeniu wątroby oraz chroni przed stresem metabolicznym.
Po części ogólnej uczestnicy forum podzielili się na dwa panele. Pierwszy z nich był poświęcony sygnałom krów i przeznaczony dla hodowców bydła. Poprowadził go również Michał Barczykowski.
Druga grupa uczestników forum wzięła udział w panelu drobiowym. Wykład dotyczący sposobów ograniczania bakterii patogennych w stadach drobiu, był prowadzony przez dr inż. Martę Kuźmińską-Bajor z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Czytajmy sygnały krów
– Krowy mają bogaty język ciała. Swoje sygnały wysyłają do nas między innymi za pomocą oczu, uszu, ogona, postawy ciała, zachowania, apetytu, czy leżenia. Dużo o stanie zdrowia tych zwierząt mówi też ich kał, a konkretnie jego wygląd oraz znajdujące się w nim resztki pokarmowe – tłumaczył hodowcom bydła Michał Barczykowski.
Krowy szczególnie wyraźnie wykazują oznaki bólowe. Czynią to przez postękiwanie, mniejsze pobranie dawki, polegiwanie, ogólny niepokój, nagłą zmianę zachowania, kopanie po brzuchu, czy spojrzenie, konkretnie wygląd ich oczu.
Nowe, ale sprawdzone produkty
Lekarze weterynarii muszą być doinformowani w sprawie choroby niebieskiego języka
Przedstawiciele Timac Agro Polska Paulina Fornal-Taberska, Piotr Kotowski oraz Piotr Królikowski opowiedzieli o wprowadzonych w tym roku na rynek dwóch nowych produktach, Ceteia Detox L oraz Ceteia Protect U.
Ceteia Detox L wspomaga detoksykację wątroby. Jest to połączenie trzech faktorów lipotropowych: metioniny, betainy i choliny.
Produkt zapobiega problemom związanym z gromadzeniem się tłuszczu w komórkach wątroby. Jego prawidłowy metabolizm przeciwdziała jej stłuszczeniu.
Betaina stymuluje pobranie paszy, zapobiega odwodnieniu komórek i hamuje stłuszczenie wątroby.
Cholina wraz z innymi witaminami warunkuje właściwe wykorzystanie składników pokarmowych.
Niacyna (wit. PP) bierze udział w przemianach energetycznych oraz zwalnia proces lipolizy, wspierając funkcjonowanie wątroby. Działa korzystnie na tkanki przewodu pokarmowego.
Ceteia Protect U stanowi zabezpieczenie przed pasożytami wewnętrznymi jak nicienie czy przywry i kokcydiami.
Lotne związki zapachowe obecne w czosnku, wpływają odstraszająco na pasożyty zewnętrzne, takie jak muchy, meszki, komary czy kleszcze.
Kompleks Boost stymuluje fermentację w żwaczu i poprawia parametry produkcyjne.
Mleczny rynek: mleczarnie skupiły już niemal 11 mln ton mleka
Nowość Timac Agro na 2025 rok
Firma Timac Agro Polska zapowiedziała również, wprowadzenie nowego produktu do zakiszania pasz Silaprilib 360. Jego premiera będzie miała miejsce już pod koniec pierwszej połowy 2025 roku.
Silaprilib 360 jest to biologiczny inokulant do zakiszania pasz. Zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii kwasu mlekowego, które przyspieszają proces fermentacji i poprawiają stabilność kiszonki.
Preparat, jak zapewnia firma, gwarantuje szybkie obniżenie pH, co minimalizuje straty składników odżywczych oraz ogranicza rozwój niepożądanych drobnoustrojów.
Produkt działa ochronnie, zapobiegając wtórnej fermentacji i rozwojowi pleśni oraz drożdży, nawet w trudnych warunkach przechowywania.
Silaprilib 360 jest przeznaczony do stosowania w zakiszaniu kukurydzy, traw i lucerny, mieszanek zbożowych, wysłodków buraczanych oraz innych surowców wykorzystywanych w produkcji kiszonek.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)