Eksport produktów mleczarskich z Polski bije rekordy
W pierwszej połowie bieżącego roku Polska sprzedała produkty mleczarskie za 984 mln euro. To aż o 42 proc. więcej niż przed rokiem i o 2 mln euro powyżej rekordu sprzed 3 lat - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów za resortem rolnictwa.
Tak wysoka wartość eksportu wynikała przede wszystkim z wyższych cen otrzymywanych za poszczególne produkty, ale pewien wpływ odegrał również zwiększony wolumenu wywozu - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.
Masło ciągle drogie. Podobnie jak mleko w skupie
Najbardziej dynamicznie w górę szła wartość wysyłek serwatki - o 72 proc. r/r do 115 mln euro, co było efektem wzrostu średnich stawek, gdyż wolumen eksportu pozostał na takim samym poziomie jak w pierwszym półroczu 2016 r.
Podobnie było w przypadku masła, mleka i śmietany płynnej. Wartość sprzedaży masła zwiększyła się o 62 proc. do 111 mln euro, zaś wolumen wzrósł zaledwie o 2 proc., a mleka i śmietany płynnej odpowiednio o 57 i 1 proc.
Wartość wywozu mleka w proszku wzrosła o 57 proc. do 158 mln euro, serów i twarogów o 24 proc. do 354 mln euro, a jogurtów i napojów fermentowanych o 19 proc. do 62 mln euro.
Największą dynamiką wzrostu wolumenu eksportu charakteryzowało się mleko w proszku. W pierwszej połowie roku wywóz był o 22 proc. większy niż w analogicznym okresie przed rokiem i wniósł 72 tys. ton.
- Książki warte polecenia: Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii