Hodowcy z Bierzwnicy posiadają stado bydła, które liczy niemal 3 tys. sztuk w tym 1,5 tys. krów mlecznych. Produkują one dziennie ponad 50 tys. litrów mleka, które jest odstawiane do niemieckiej mleczarni, gdzie można uzyskać atrakcyjną cenę.
Po wizycie w dużym gospodarstwie na Łotwie Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podzielił się z internautami przekazaną mu przez tamtejszego hodowcę obserwacją co do dobrostanu zwierząt, przekładającą się bezpośrednio na niższe...
Iwona Jager wraz z mężem Johanem prowadzą spółkę Rol-Plant, do której należy gospodarstwa rolne w Bierzwnicy w woj. zachodniopomorskim.
Posiadają oni łącznie niemal 3 tys. sztuk bydła w tym 1,5 tys. krów mlecznych oraz 1,35 tys. młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Specjalizują się w produkcji mleka, a ich syn Jarek prowadzi odchów jałówek.
Gospodarze kupili majątek w 2011 r. Należało do niego 500 ha ziemi, budynki oraz 700 krów mlecznych i 700 sztuk młodzieży. Zwierzęta były utrzymywane w starych oborach wolnostanowiskowych. Z uwagi na problemy finansowe poprzedniego właściciela, krowy były żywione jedynie paszami objętościowymi, a ich wydajność wynosiła 4,2 tys. litrów mleka.
Wprowadzenie zbilansowanych dawek żywieniowych przez nowych inwestorów pozwoliło zwiększyć produkcję mleka do 8-9 tys. litrów.
Hodowcy w pierwszej kolejności postanowili zmodernizować stare budynki oraz zmienić system ścielenia i zamiast słomy zastosowali separat uzyskiwany z gnojowicy, do którego dodają 5% wapna. Międzyczasie zainwestowali oni i wybudowali dwie nowe obory o długości 140 m i szerokości 36 m każda. Pierwsza z nich została zasiedlona w listopadzie 2014 r., a druga po roku.
Producenci mleka otrzymują wysokie ceny w skupie. W kwietniu w wielu mleczarniach przekroczyły one 2 złote za litr. Niestety jeszcze szybciej rosną notowania zbóż, pasz i nawozów. Cena mleka w marcu ponownie wzrosła. Jak wynika z...
Budynki mają stalową konstrukcję pokrytą płytami warstwowymi. W bocznych ścianach znajdują się kurtyny wentylacyjne sterowane automatycznie w zależności od pogody. Jeżeli temperatura w oborze przekroczy 16°C rolety automatycznie opuszczają się, a gdy temperatura spadnie poniżej tej wartości, zamykają się.
Krowy w nowych budynkach mają doskonałe warunki do produkcji mleka, a to głównie za sprawą bardzo dobrego mikroklimatu. W oborach zamontowano system wygrodzeń i przepedów, energooszczędne lampy typu LED z funkcją nocną, zgarniacze linowe, a także podgrzewane poidła wannowe. Znajdują się tam również wygodne legowiska. Przez środek każdej obory przebiega szeroki stół paszowy, a krowy poruszają się po frezowanej posadzce betonowej.
Stado jest podzielone na 4 grupy laktacyjne i 2 grupy zasuszeniowe. Średnia wydajność w szczycie laktacji sięga 52 kg mleka, a rekordzistki dają nawet 72 kg surowca na dobę.
Krowy doją się w hali karuzelowej, która jest wyposażona w 50 stanowisk. Najbardziej wydajne grupy są dojone trzykrotnie, a jeden cykl trwa łącznie ze sprzątaniem około 6 godzin. Pełen obrót karuzeli zajmuje około 15 minut, a średni czas doju większości zwierząt wynosi 7 minut.
Uzyskane mleko zanim trafia do chłodni przepływa przez system odzysku ciepła. Surowiec po schłodzeniu jest przepompowywany do cysterny o pojemności 30 tys. litrów należącej do inwestorów i transportowany do oddalonej o 204 km mleczarni w Niemczech, gdzie hodowcy uzyskują wyższą cenę niż w Polsce. Cześć mleka trafia do oddalonego o 60 km zakładu Polmlek Mleczarnia Gościno sp. z o.o.
Korektorzy racic spotkali się pod koniec marca na szkoleniu w Gospodarstwie Rolnym Wonieść Sp z o.o. Zapoznali się oni z techniką korekcji racic oraz nacinania posadzki i przećwiczyli zakładanie nowych biodegradowalnych bandaży. ...
Krowy średnio produkują 37 kg mleka dziennie. Surowiec zawiera 3,4% białka oraz 3,8% tłuszczu, a liczba komórek somatycznych waha się od 220 do 260 tysięcy w 1 ml.
Zwierzęta po opuszczeniu hali przechodzą przez basen, w którym odbywa się kąpiel racic. Posiada on wysokie boczne ściany ustawione pod niewielkim kątem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma ryzyka, że któraś krowa nie zamoczy racic.
Krycie samic odbywa się około 80 dnia laktacji. Według przyjętych zasad pierwsze dwie inseminacje jałówek, pierwiastek i wybitnych wieloródek są wykonywane nasieniem seksowanym. Do trzeciego zabiegu jest wykorzystywane nasienie konwencjonalne, a do kolejnego nasienie buhaja mięsnego.
Cielność u jałówek jest potwierdzana przy użyciu USG pomiędzy 30, a 40 dniem po inseminacji, a u krów wykonywana za pomocą badania z próbek mleka za pomocą tzw. testu PAG w laboratorium PFHBiPM.
Gospodarstwo posiada również instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW, agregat prądotwórczy o mocy 200 kW, a także biogazownię o mocy 0,5 MW. Jest ona zasilana wyłącznie gnojowicą oraz resztkami pochodzącymi ze stołów paszowych.
Więcej informacji na temat hodowli bydła Państwa Jager znajdziesz w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 3/2022. ZAPRENUMERUJ