Dobrostan krów wpływa na produkcję mleka
Dobrostan krów to nie tylko puste hasło. To czynnik, który ma coraz większy wpływ na produkcję mleka oraz długowieczność krów czyli parametry najbardziej pożądane przez hodowców.
Dobrostan krów, co kryje się po tym hasłem? W 2008 r. uznano, że zwierzęta przebywają w warunkach dobrostanu kiedy są zdrowe, dobrze odżywione, zdolne do wrodzonych zachowań, nie cierpią bólu i nie odczuwają stresu.
Dobrostan krów coraz ważniejszy
Krowy są zdrowe wówczas, kiedy hodowcy gwarantują im dostęp do prewencji, profilaktyki oraz leczenia. Nieograniczony dostęp do dobrej paszy i wody zapewnia im dobre żywienie. Zdolność do wrodzonych zachowań to zapewnienie im towarzystwa innych krów, gdyż są one zwierzętami stadnymi a także swoboda w poruszaniu się i dokonywaniu wyborów w oborze. Mlecznice nie cierpią bólu i nie odczuwają stresu kiedy są wolne od dyskomfortu fizycznego i termicznego.
Z punktu widzenia komfortu krów, czyli jednego z filarów dobrostanu, zasuszenie jest jednym z najtrudniejszych okresów. Dlaczego? Ponieważ przy stosowaniu tradycyjnego modelu, zwłaszcza w dużych stadach, krowy 2-3 razy zmieniają miejsce pobytu. Za każdym razem tworzy się więc nowa hierarchia w grupie. Ponadto dochodzi stres związany ze zmianą dawki żywieniowej, a także bólem wymienia w okresie okołoporodowym.
Szczególnie w tym czasie warto zainteresować środowiskiem, w którym przebywają krowy. Popatrzmy więc jaka jest konstrukcja stanowisk, na czym zwierzęta stoją, jaka jest ich liczebność w kojcu oraz czy mają swobodny dostęp do stołu paszowego i wody.
Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia