Diagnoza hipokalcemii za pomocą pH moczu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-05-2015,10:55 Aktualizacja: 16-05-2015,13:59
A A A

Prostym sposobem diagnozy hipokalcemii jest sprawdzenie odczynu moczu. Przyjmuje się, że jego prawidłowe pH w końcowym okresie zasuszenia powinno  wynosić 6,2-6,8.

Jedną z najważniejszych przyczyn hipokalcemii jest metaboliczna alkaloza oraz niedobór magnezu w żywieniu krów zasuszonych.

Ile metanu produkują krowy?

Krowy niezależnie od wielkości produkcji mleka emitują pewne ilości metanu, które wynikają z ich potrzeb fizjologicznych. Gazy te mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, dlatego warto ograniczać ich emisję. Francuska firma Valorex stworzyła...
Ponadto nadmierna podaż i stężenie we krwi kationów potasu, sodu, wapnia i magnezu oraz zbyt mała anionów chloru, siarczanów i fosforanów jest podstawową przyczyną podwyższenia pH krwi.

W związku z tym, że pH moczu jest skorelowane z pH krwi, określenie odczynu tego pierwszego pozwala zdiagnozować m.in. hipokalcemię. Jego prawidłowy poziom w końcowym okresie zasuszenia powinien wynosić 6,2-6,8. Spadek pH moczu poniżej 5,5 oznacza kwasicę metaboliczną, a pH większe niż 7,5 wskazuje na alkalozę.

Należy unikać analizy odczynu moczu w jego pierwszych kroplach, ponieważ może on być zbuforowany wydzieliną pochodzącą z pochwy. Ponadto pobrana próba nie powinna być zanieczyszczona kałem, który również może zafałszować wyniki.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA