Ile metanu produkują krowy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-05-2015,16:50 Aktualizacja: 14-05-2015,18:11
A A A

Krowy niezależnie od wielkości produkcji mleka emitują pewne ilości metanu, które wynikają z ich potrzeb fizjologicznych. Gazy te mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, dlatego warto ograniczać ich emisję.

Francuska firma Valorex stworzyła program, w którym mierzy ilość wytwarzanego metanu oraz wprowadza instrumenty, które mogą ograniczyć tę emisję. Z informacji przedstawionych przez jej przedstawicieli wynika, że przeżuwacze we Francji uwalniają 2-3 proc. wszystkich gazów odpowiedzialnych za powstawanie efektu cieplarnianego.

Stworzony przez Valorex oraz Narodowy Instytutu Badań Rolniczych INRA projekt CIP Eco-Metan oblicza ilość emitowanego metanu na wyprodukowanie jednego litra mleka. Jest to średnio 18 g CH4. ]

Celem projektu CIP Eco-Metan jest redukcja emisji metanu u przeżuwaczy przez oszacowanie ilości wydzielanego gazu i zastosowanie efektywnych dodatków paszowych. Dla hodowców może to oznaczać poprawę jakości produkcji oraz lepsze zdrowie stada i większą opłacalność.

CIP Eco-Metan zakłada zmniejszenie emisji metanu przez dietę bogatą w kwasy tłuszczowe Omega 3. Zdaniem jego twórców mogą one obniżyć wytwarzanie tego gazu w żwaczu aż o 15-20 proc.

Koordynatorem projektu w Polsce jest Noack Polen. Realizuje go wraz z firmami Wipasz i Agrocentrum. Wyniki badań przeprowadzonych w naszym kraju będą opracowywane oraz wysyłane do Francji.

Aby dowiedzieć się więcej na temat programu CIP Eco-Metan oraz pomiaru metanu wydalanego przez zwierzęta zapraszamy do lektury dwumiesięcznika Hoduj z Głową Bydło nr 3/2015.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA