Cielęta żywione bez GMO mogą przyrastać mniej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-02-2017,16:30 Aktualizacja: 24-02-2017,20:35
A A A

Krowy są już żywione paszami wolnymi od GMO. A co z cielętami? Czy możliwe jest żywienie tej grupy zwierząt bez pasz genetycznie modyfikowanych? Okazuje się że tak, ale niesie ono za sobą pewne konsekwencje.

Cielęta w Polsce są żywione preparatami mlekozastępczymi, które zawierają soją i produkty uboczne jej przetwórstwa. Żywienie cieląt bez pasz GMO w praktyce w naszym kraju sprowadza się więc do wycofania ich z dawek.

siara, siaromierz, jakość siary, cielęta

Jakość siary jest zmienna. Hodowcy powinni ją badać

Cielęta prawidłowo odpojone siarą nie chorują, mają wysokie przyrosty i w efekcie w przyszłości produkują więcej mleka. Należy jednak pamiętać, że krowy w tym samym stadzie mogą produkować siarę o różnej zawartości immunoglobulin. - Siara od...

Preparaty mlekozastępcze bez GMO mogą zawierać soję niemodyfikowaną genetycznie. Jest ona jednak znacznie droższa. Na wyższe ceny takich preparatów wpływa także zastosowanie innych źródeł białka np. pszennego z odmian niemodyfikowanych genetycznie.

Mieszanki treściwe również zawierają soję GMO. Wolne od tych organizmów jest za to śruta rzepakowa, która zawiera jednak dużo składników antyodżywczych. Całkowite zastąpienie śruty sojowej rzepakową może wpłynąć na mniejsze pobranie starteru i niższe przyrosty masy ciała cieląt.

mleko, ocena użytkowości mlecznej, bydło mleczne, robot udojowy

Mleko do oceny z komputera zamiast z probówek

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka sama wnioskowała o zmianę sposobu monitoringu stad, które są utrzymywane w oborach z automatycznym systemem doju. Próbki mleka do badania będą pobierane w tych...

Dodatki paszowe. To kolejny element, który w kontekście GMO jest nieco dwuznaczny. Dr Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówił na ten temat podczas targów Ferma, które dzisiaj rozpoczęły się w Łodzi i będą trwać do niedzieli.

- Mało kto o tym mówi, ale dodatki paszowe takie jak enzymy, aminokwasy witaminy, są produkowane przez organizmy genetycznie modyfikowane czyli np. takie bakterie. W gotowych produktach znajdują się już jednak np. oczyszczony aminokwas, enzym, w których nie ma transgenicznego DNA - mówił dr Paweł Górka.

Cielęta żywione paszami wolnymi od GMO są de facto żywione dodatkami, które były produkowane przez organizmy genetycznie modyfikowane. Więc w taki sposób nie likwidujemy problemu GMO, o ile można to w ogóle nazwać problemem.

- Jeżeli usuniemy z preparatów mlekozastępczych syntetyczne aminokwasy to tak żywione cielęta nie będą przyrastały 480 gram na dobę, a np. 415 gram, jak wynika z przeprowadzonych badań - podkreślał dr Paweł Górka.

Żywienie cieląt bez GMO jest więc możliwe, ale wymaga wprowadzenia pewnych zmian w programie. Niestety mogą one skutkować pogorszeniem dobowych przyrostów i tym samym efektów odchowu tych zwierząt.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA