Cielęta i krowy lubią słodkie cukierki
Bydło mleczne i mięsne, a zwłaszcza młodsze zwierzęta, preferuje słodki smak i chętnie je charakteryzujące się nim pasze odpadowe.
Dodatki sensoryczne składają się z substancji lotnych, czyli tych, których zapach wyczuwamy oraz nielotnych, tj. smakowych, do których należą m.in. słodziki. Produkty te stosowane w paszach dla zwierząt, w tym przeżuwaczy, są zazwyczaj ich kombinacją.
Dzięki dodatkom sensorycznym hodowcy bydła mogą wpływać na pobranie paszy przez zwierzęta oraz ich zachowanie podczas tej czynności.
- Bydło preferuje słodki smak
- Smak aktywuje układ nagrody, który kontroluje chęć jedzenia
- Zwierzęta, podobnie jak ludzie, kojarzą smaki z pewnymi informacjami
- Bydło kojarzy słodki smak z energią
- Gorzki smak budzi u zwierząt niepokój
Sprawdź jak kształtują się ceny artykułów mleczarskich
Zwierzęta kojarzą smaki z informacjami
- Gdy podajemy zwierzętom dodatek sensoryczny, ten zostaje wykryty przez receptor smaku, co powoduje aktywowanie innych receptorów w obrębie układu nerwowego, to jest układu nagrody, który kontroluje chęć jedzenia, czyli wpływa na pobranie paszy. Nagrodą dla zwierząt jest dobra i smaczna mieszanka. Dzięki niej będą chciały podchodzić do stołu, ponieważ wiedzą, że spotka je tam coś dobrego - tłumaczy dr Marta Blanch z firmy Lucta.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, kojarzą smaki z pewnymi informacjami. Jeżeli mamy ochotę na coś słodkiego, to zazwyczaj oznacza, że chcemy pobrać energię. Podobnie jest u przeżuwaczy.
Smak słodki, za który w znakomitej większości odpowiadają węglowodany, jest łączony właśnie ze źródłem energii. Kwaśny, podobnie jak słodki, przeżuwacze również kojarzą z energią, ponieważ w żwaczu dochodzi do rozkładu paszy, z której produkowane są kwasy tłuszczowe.
Smak gorzki jest dla nich najczęściej sygnałem ostrzegawczym i budzi niepokój. Kojarzy się z zatruciem i toksynami, dlatego obniża on pobranie dawki. Z kolei słony jest łączony ze związkami mineralnymi.
Najmłodszym odkrytym około 20 lat temu receptorem jest umami, który odpowiada za wykrywanie białka.
Więcej informacji na temat dodatków sensorycznych oraz ich znaczeniu w żywieniu bydła znajdziesz w najnowszym numerze Hoduj z Głową Bydło nr 3/2020. ZAPRENUMERUJ