Chów i hodowla bydła mięsnego bez tajemnic
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i samorząd gminy Tuczna gościli rolników na konferencji "Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego".
Małgorzata Seroka, koordynator SIR z LORD Końskowola przedstawiła zasady funkcjonowania "Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich". Sieć promuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich, dając szanse na szybszy rozwój i wzrost konkurencyjności wsi.
Ten powiat może być zagłębiem polskiej wołowiny
Jej zadaniem jest łączenie działań rolników, przedsiębiorców, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego i instytutów badawczych oraz wyższych uczelni. Ma to zapewnić wymianę wiedzy i doświadczeń między nauką oraz praktyką.
Marek Siuciak, broker innowacji SIR z LORD Końskowola omówił działanie "Współpraca" w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Polega na wsparciu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.
Jean-Claude Mateis, prezes Francuskiego Związku Hodowców Rasy Blonde Aqutaine i Lionel Giraudeau, dyrektor France Blonde Aqutaine przedstawili organizację hodowli bydła w swoim kraju, która jest inaczej zorganizowana niż w Polsce.
W tym państwie każda rasa ma oddzielny związek hodowców, a ras mięsnych jest więcej niż mlecznych. - Rasy mięsne są po to, by je chować w warunkach jak najbardziej prostych. One mają zwaloryzować użytki zielone. Im więcej są na pastwiskach tym lepiej dla nich - podkreślił Jean-Claude Mateis.
Belgijską rasę mięsną Blue Belgian przedstawił z kolei Olivier Lambert, dyrektor Interim Genetique Service i Krajowej Stacji Oceny Buhajów w Lanaud. Omówił hodowlę w czystości rasy oraz w krzyżowaniu towarowym.
Natalia Tychalska z Centrum Rozwoju Soi Aproseed przybliżyła działanie ekstrudera - urządzenia podwyższającego przyswajalność surowców roślinnych, a w przypadku soi pozwalającego usunąć antyodżywcze składniki. Rolnicy mogli obejrzeć pokaz pracy ekstrudera i zobaczyć jej efekt.