Ceny skupu mleka wciąż lecą w dół

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2016,10:15 Aktualizacja: 26-03-2016,9:41
A A A

Ceny mleka w Polsce nadal spadają. Według danych GUS w lutym za hektolitr surowca płacono średnio w skupie 109,54 zł. To o 2 proc. mniej niż w styczniu i aż 9,3 proc. poniżej stawek sprzed roku.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że mimo coraz niższych cen rośnie skup mleka. Analitycy BGŻ BNP Paribas informują, że w styczniu był aż o 7,6 proc. większy niż rok temu i należy spodziewać się, że podobnie będzie przez co najmniej kolejne dwa miesiące.

producja mleka, dostawy mleka, rynek mleka

Dostawy mleka biją rekordy. Mimo niskich cen

W 2015 roku - mimo niższych o kilkanaście procent cen mleka w skupie - dostawy surowca do mleczarni w Unii Europejskiej zwiększyły się o 2,5 proc. (3,7 mln ton) do rekordowego poziomu 151,6 mln ton. Dostawy mleka szczególnie poszły w...

Należy pamiętać, że w pewnym stopniu jest to efekt niższej bazy z początku poprzedniego roku, kiedy producenci ograniczyli produkcję w obawie przed przekroczeniem kwot mlecznych. Z drugiej strony można przypuszczać, że z powodu niskich będzie rosła nadprodukcja surowca.

Część producentów mleka, aby zrekompensować sobie niższą marżę i utrzymać opłacalność działalności, zwiększa bowiem produkcję, co przy ograniczonym popycie prowadzi do dalszych spadków cen. Aby odwrócić te negatywne tendencje rynkowe niezbędny jest silny wzrost popytu eksportowego - przede wszystkim ze strony Chin i krajów Afryki Północnej - lub ograniczenie podaży mleka na rynku unijnym.  

W tej sytuacji pozytywnie na ceny mleka mogłoby oddziaływać ograniczenie spodziewanego wzrostu produkcji w Unii Europejskiej. Scenariusz ten jest możliwy, gdyż największa holenderska mleczarnia wprowadziła już premie dla swoich dostawców za niezwiększanie produkcji surowca. W Polsce niektóre mleczarnie mogą wprowadzać podobne instrumenty, by ograniczyć wzrostu skupu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA