Ceny mleka wciąż znacznie niższe niż przed rokiem
Główny Urząd Statystyczny informuje, że mimo wzrostu cen skupu mleka w październiku o 3 proc. do 112,03 zł/hl, stawki były aż o 9,9 proc. niższe niż o tej samej porze przed rokiem.
Zwyżka cen w ostatnich dwóch miesiącach może mieć charakter sezonowy, gdyż w ostatnich 5 latach w październiku cztery razy stawki mleka w skupie szły w górę - donoszą analitycy BGŻ BNP Paribas. Należy zatem być ostrożnym w formułowaniu wniosków o trwałej zmianie niekorzystnych tendencji na rynku mleka, tym bardziej, że sygnały płynące z rynków światowych nie dają do tego podstaw.
Polskie mleko musi popłynąć daleko
Indeks cen przetworów mleczarskich na aukcji Global Dairy Trade w Nowej Zelandii, traktowany często jako wyznacznik globalnej sytuacji, po wzroście w sierpniu i wrześniu w ostatnich sześciu tygodniach spadł o 17 proc. Poza tym światowa produkcja mleka w 2015 r. ma być o ok. 1,5 proc. wyższa rok do roku, a nie widać wyraźnego wzrostu popytu na artykuły mleczarskie.
Ceny (miesiąc do miesiąca) surowca w skupie najbardziej wzrosły w październiku w województwach mazowieckim (4,6 proc.), pomorskim (4,1 proc.) i śląskim (3,8 proc.), a najmniej w małopolskim (0,1 proc.) i dolnośląskim (1,7 proc.).
Z kolei rok do roku najmniejszy spadek stawek odnotowano w województwach lubuskim (7,3 proc.), lubelskim (8 proc.) oraz w dwóch największych pod względem skupu - podlaskim (8,1 proc.) oraz mazowieckim (8,4 proc.). Odmienny trend był na Opolszczyźnie (13,5 proc.), Dolnym Śląsku (13,4 proc.) i w Łódzkiem (13 proc.).
Skup mleka w Polsce w pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 r. był o 2,4 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł 8869 mln litrów.