Ceny mleka wciąż znacznie niższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-12-2015,14:35 Aktualizacja: 07-12-2015,15:06
A A A

Główny Urząd Statystyczny informuje, że mimo wzrostu cen skupu mleka w październiku o 3 proc. do 112,03 zł/hl, stawki były aż o 9,9 proc. niższe niż o tej samej porze przed rokiem.  

Zwyżka cen w ostatnich dwóch miesiącach może mieć charakter sezonowy, gdyż w ostatnich 5 latach w październiku cztery razy stawki mleka w skupie szły w górę - donoszą analitycy BGŻ BNP Paribas. Należy zatem być ostrożnym w formułowaniu wniosków o trwałej zmianie niekorzystnych tendencji na rynku mleka, tym bardziej, że sygnały płynące z rynków światowych nie dają do tego podstaw.

marta skrzypczak, Bank Zachodni WB, eksport mleka

Polskie mleko musi popłynąć daleko

Kilkanaście minionych miesięcy nie należało do najłatwiejszych dla branży mleczarskiej. Po trzecim kwartale 2015 r. rynek mleka w Polsce jest mniejszy o ponad 18 proc. niż w tym samym okresie 2014 r. Jaki będzie rok 2016? Według ekspertów...

Indeks cen przetworów mleczarskich na aukcji Global Dairy Trade w Nowej Zelandii, traktowany często jako wyznacznik globalnej sytuacji, po wzroście w sierpniu i wrześniu w ostatnich sześciu tygodniach spadł o 17 proc. Poza tym światowa produkcja mleka w 2015 r. ma być o ok. 1,5 proc. wyższa rok do roku, a nie widać wyraźnego wzrostu popytu na artykuły mleczarskie.

Ceny (miesiąc do miesiąca) surowca w skupie najbardziej wzrosły w październiku w województwach mazowieckim (4,6 proc.), pomorskim (4,1 proc.) i śląskim (3,8 proc.), a najmniej w małopolskim (0,1 proc.) i dolnośląskim (1,7 proc.).  

Z kolei rok do roku najmniejszy spadek stawek odnotowano w województwach lubuskim (7,3 proc.), lubelskim (8 proc.) oraz w dwóch największych pod względem skupu - podlaskim (8,1 proc.) oraz mazowieckim (8,4 proc.). Odmienny trend był na Opolszczyźnie (13,5 proc.), Dolnym Śląsku (13,4 proc.) i w Łódzkiem (13 proc.).

Skup mleka w Polsce w pierwszych dziesięciu miesiącach 2015 r. był o 2,4 proc. większy niż przed rokiem i wyniósł 8869 mln litrów.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA