Ceny mleka spadają, ale produkcja surowca idzie w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-02-2016,12:25 Aktualizacja: 24-02-2016,13:10
A A A

Ceny skupu mleka w Unii Europejskiej w ubiegłym roku spadły w skali roku o 17 proc. Nie wpłynęło to jednak na ograniczenie pogłowia krów mlecznych łącznie u pięciu największych producentów surowca.

Według najnowszych danych Eurostatu w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Polsce i Holandii wyniosło ono 13,7 mln sztuk, czyli tyle samo co w grudniu 2014 r. i stanowiło blisko 60 proc. populacji krów mlecznych w UE - informują analitycy BGŻ BNP Paribas.

mlekomat Toruń, sprzedaż mleka

Mlekomat – sposób na dodatkowy dochód

Za mleko sprzedawane z mlekomatu można uzyskać co najmniej dwukrotnie wyższą cenę niż w mleczarni. Na taką inwestycję zdecydowali się Danuta i Sławomir Jabłońscy z miejscowości Łążyn II z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy od sześciu lat mają...

Wielkość stada wzrosła przede wszystkim w Holandii (o 6,6 proc. do 1,7 mln sztuk) i Wielkiej Brytanii (o 3 proc. do 1,9 mln sztuk). W Niemczech - największy producent  mleka w ugrupowaniu - w grudniu 2015 r. po raz pierwszy od 7 lat pogłowie krów mlecznych zmniejszyło się rok do roku o 0,3 proc. do 4,3 mln sztuk. We Francji stado było mniejsze o 1,1 proc. (3,7 mln sztuk), zaś w Polsce o 5,1 proc. (2,1 mln sztuk).

Eksperci podkreślają, że tempo wzrostu produkcji mleka w UE po zniesieniu kwotowania idzie w górę mimo niekorzystnej sytuacji rynkowej. Dostawy w listopadzie 2015 r. były o 5 proc. większe niż rok wcześniej, a w pierwszych jedenastu miesiącach ub.r. wzrosły o 2,2 proc. (r/r) do 139,7 mln ton.

W konsekwencji wyższa też była produkcja większości artykułów mleczarskich - szczególnie odtłuszczonego mleka w proszku (OMP).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA