Bydło odczuwa ból ale rzadko go pokazuje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
02-07-2016,17:25 Aktualizacja: 18-11-2016,10:30
A A A

Krowy mleczne najczęściej cierpią ból w okresie okołoporodowym wskutek ran dróg rodnych, zapalenia macicy, ostrych przypadków mastitis, chorób racic czy układu oddechowego. Jednak nie manifestuje go tak jak inne zwierzęta.

Bydło w naturze jest zazwyczaj ofiarą innych zwierząt. Dlatego ewolucyjnie nauczyło się nie okazywać bólu i maskować jego objawy, ponieważ w przeciwnym razie byłoby łatwym celem dla drapieżników. Sprawni hodowcy mogą jednak zauważyć oznaki bólu u krów. Należą do nich obniżony apetyt, spadek wydajności, utrata wagi, zaburzenia postawy, wokalizacja, niepokój oraz wzrost tętna i oddechów.

bcs, kondycja krów, krowy mleczne, zasuszenie

Krowy w Polsce są zbyt tłuste

Kondycja krów mlecznych jest bardzo mocno powiązana z ich apetytem w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród oraz po wycieleniu. Hodowcy nie przykładają jednak do niej zbyt dużej wagi. W efekcie w naszych oborach mlecznice są zbyt...

- Główne choroby, które są związane z bólem to kulawizny, mastitis, zapalenie dróg rodnych oraz błon surowiczych i organów. Stąd poza leczeniem pierwotnej choroby ważne jest również leczenie wspomagające, które łagodzi objawy bólowe - tłumaczy lekarz weterynarii Lukas Hlubek z Czech.

Ból powoduje stres krów mlecznych a ten w dłuższym okresie wpływa na spadek odporności. Wzrasta bowiem poziom kortyzlolu, który osłabia odpowiedź immunologiczną organizmu. Spada również pobranie paszy co w okresie okołoporodowym prowadzi do pojawienia się ketozy.

- Lekarze weterynarii doskonale radzą sobie stosując terapię antybiotykową u krów. Jednak nadal nie potrafimy poradzić sobie w walce z bólem. Tymczasem to on jest cichym zabójcą zwierząt, które nie umierają z powodu infekcji ale głodu i wyczerpania organizmu, czyli głównych skutków występowania bólu - mówi Lukas Hlubek.

Książki warte polecenia: "Choroby bydła" | "Sygnały żywienia

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA