Bydło mięsne rasy belgijskiej biało-błękitnej
Buhaje tej rasy wyglądają jak kulturyści wśród bydła. Cechuje je wybitne umięśnienie, a przy tym łagodny charakter i temperament. Z kolei krowy rodzą duże cielęta, przez co wycielenia zazwyczaj odbywają się przez cesarskie cięcie.
Bydło rasy belgijskiej biało-błękitnej wywodzi się od bydła o dwukierunkowej użytkowości. Mleczność matek jest wysoka, co gwarantuje dobre wyniki odchowu cieląt. Zwierzęta tej rasy odznaczają się łagodnym temperamentem. Masa ciała buhajów wynosi 1100-1200 kg, przy wysokości w kłębie 150 cm, krów zaś w granicach 700-900 kg przy wzroście 138-145 cm.
Hodowcy Beata Iwon i Bernard Landuyt od siedmiu lat zajmują się hodowlą bydła rasy belgijskiej biało-błękitnej (BB). Zaczynali od pięciu krów. Dziś ich stado liczy w sumie 21 sztuk w tym 10 krów oraz 11 buhajów w wieku od 8 do 14 miesięcy z dolewem krwi od 50 do 75 proc.
Buhaje tej rasy są wybitne umięśnienie z wyraźnie zaznaczoną hipertrofią mięśni. Szczególnie dobrze rozwinięta jest partia karku i grzbietu oraz zadnia część. Wydajność rzeźna buhajków wynosi ponad 67 proc., a krów ok. 63 proc. Mięso odznacza się bardzo małą zawartością tłuszczu, wysoką jakością i dużą przydatnością kulinarną.
Cielęta rasy BB rodzą się dość duże, w tym gospodarstwie jałówki osiągają masę 35-40 kg, a buhajki 40-48 kg, dlatego hodowcy wolą nie ryzykować powikłań mogących wystąpić przy naturalnym porodzie i wszystkie wycielenia odbywają się przez cesarskie cięcie.
Cielęta są odpajane siarą w ilości 2-3 litry w dwóch odpojach, od razu po narodzinach oraz trzy godziny później. Hodowcy doją tyle siary, ile powinien wypić osesek. Jeśli jest dobrej jakości pobierają trochę więcej i mrożą na potrzeby odpoju innych sztuk.
Jałówki i byczki w ósmym miesiącu życia są rozdzielane. Te pierwsza jedzą już tylko trawę pastwiskową oraz chleb i siano. Są inseminowane w wieku 14-15 miesięcy możliwie jak najszybciej tak, aby w 24-26 miesiącu urodziły pierwsze cielę. Z kolei buhaje w wieku 23 miesięcy osiągają wagę 820 kg.
Więcej informacji na temat bydła rasy belgijskiej biało-błękitnej można znaleźć w najnowszym Hoduj z Głową Bydło (6/2016). ZAPRENUMERUJ