Posiadają ponad 800 krów, od których uzyskują średnio 38 litrów mleka. Zysk spółce oprócz mleka przynosi sprzedaż krów pierwiastek, które są coraz chętniej kupowane przez krajowych rolników.
Posiadają ponad 800 krów, których średnia dzienna wydajność wynosi 38 litrów mleka. Czerpią zyski ze sprzedaży białego surowca oraz krów pierwiastek, które cieszą się coraz większą popularnością wśród krajowych rolników.
Korektorzy racic spotkali się pod koniec marca na szkoleniu w Gospodarstwie Rolnym Wonieść Sp z o.o. Zapoznali się oni z techniką korekcji racic oraz nacinania posadzki i przećwiczyli zakładanie nowych biodegradowalnych bandaży. ...
Artur Kaczmarek jest kierownikiem fermy w Jezierzycach należącej do Gospodarstwa Rolnego "Wonieść" Sp. z o.o. położonego w woj. wielkopolskim. Gospodarstwo zostało wykupione przez spółkę, do której wraz ze swoim kapitałem dołączył Stanisław Grygier, stając się głównym udziałowcem.
W 2004 r. odbyła się gruntowna modernizacja obór, które zostały zasiedlone bydłem pochodzącym m.in. z Niemiec, Holandii oraz ze Szwecji. Pod koniec 2004 r. w gospodarstwie pozyskiwano mleko od 1200 krów.
Na terenie fermy znajdują się trzy obory dla samic w laktacji. Każdy budynek jest podzielony na 4 sekcje, a każda z nich mieści po 68 krów. Zwierzęta są utrzymywane na posadzce betonowej. A legowiska są ścielone separatem produkowanym na miejscu.
Krowy są pogrupowane według dni laktacji oraz wydajności. Zwierzęta od 4 dnia po porodzie do 30 dnia laktacji przebywają w grupie fresh. Zwierzęta od 31 dnia po wycieleniu do 120 dnia laktacji przechodzą do grupy 1 tzw. "ekstra". Po 121 dniu najbardziej wydajne krowy pozostają w grupie 1, a mniej wydajne są przepędzane do grupy 2.
Wyeliminował z dawki pokarmowej poekstrakcyjną śrutę sojową, rzepakową oraz koncentrat białkowy. Pasze te zastąpił alkalizowanym zbożem, które cechuje się wyższą zawartością białka i niższym pH. Przemysław Wala z Topoli...
W ostatniej grupie są umieszczane krowy na około 30 dni przed zasuszeniem, w celu ograniczenia produkcji mleka.
Dój odbywa się na karuzelowej hali udojowej, która jest wyposażona w 36 stanowisk. Najbardziej wydajne krowy są dojone 3 razy dziennie, a pozostałe mniej wydajne sztuki doją się dwukrotnie.
Większość krów doi się w ciągu jednego obrotu platformy. Karuzela ma wydajność 150-160 sztuk na godzinę. Pozyskane mleko trafia systemem rur do 2 chłodni. Jedna z nich ma pojemność 25 tys. litrów, a drugi 4,8 tys. litrów.
Krowy po zejściu z platformy przechodzą przez dwa baseny. W pierwszym z nich znajduje się czysta woda, a w drugim preparat do kąpieli. W poniedziałek i we wtorek jest przygotowywany roztwór z siarczanu miedzi o stężeniu 5%, a w piątek specjalistyczny atestowany środek.
Korekcja racic w stadzie jest wykonywana dwa razy w roku. Dodatkowo co miesiąc są wyłapywane problemowe krowy, które przechodzą przez poskrom.
Samice w laktacji są żywione dawką typu TMR, w której skład wchodzi kiszonka z kukurydzy, lucerna, sianokiszonka, słoma, poekstrakcyjna śruta rzepakowa, CCM oraz specjalny dodatek produkowany przez firmę żywieniową, który powstaje w procesie pozyskiwania skrobi oraz glukozy z pszenicy.
Średnia cena mleka w Polsce w lipcu wzrosła, a mleczarnie płaciły za ten surowiec średnio 2,33 zł za litr. Począwszy od maja tego roku we wszystkich województwach przekracza ona poziom 2 zł. Cena mleka w lipcu, która średnio w Polsce...
Wszystkie grupy żywieniowe dostają podobną, jeśli chodzi o skład, dawkę pokarmową. Różnią się one proporcjami poszczególnych komponentów, co wpływa pozytywnie na mikroflorę żwacza.
Pierwsze 3 grupy żywieniowe dostają też po 2 kg na sztukę specjalnie przygotowanej i rozcieńczonej z enzymami melasy. TMR zawiera również dodatek wody w ilości 5 litrów na krowę.
Głównym źródłem zysku gospodarstwa w Jezierzycach jest sprzedaż mleka. Ferma specjalizuje się również w sprzedaży krów pierwiastek, które w ostatnim czasie cieszą się większym zainteresowaniem wśród rolników niż jałówki cielne.
- Nasze zwierzęta trafiają głównie na wschód Polski. Zazwyczaj sprzedawaliśmy je w 30 dniu laktacji, a więc gdy są one po pierwszym próbnym udoju – tłumaczy kierownik, dodając
– Obecnie zapotrzebowanie na pierwiastki jest tak duże, że sprzedajemy je nawet 10 dni po porodzie.
Spółka gospodaruje na powierzchni 1100 ha z czego około 30% pochodzi z dzierżawy. Wśród upraw znajduje 800 ha kukurydzy, której duża część trafia do młyna kukurydzianego należącego do firmy.
Wysokie plony zapewnia deszczownia zasilana z okolicznego jeziora Wonieskiego, która podlewa około 330 ha. Składa się ona z 5 oddzielnych ramion, które obracają się wokół punktu zakotwiczonego w ziemi. Łączna długość wszystkich ramion przekracza 2100 m, co czyni deszczownię w Jezierzycach jedną z największych w Europie.
Obecnie w gospodarstwie jest ograniczana liczba zwierząt, ponieważ kończy się dzierżawa części gruntów i na budynki, w których są utrzymywane jałówki. Tym samym konieczne będzie zmniejszenie stada o około 200 krów oraz zwolnienie części obsługi.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ