Balot balotowi nierówny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: r.leroch hoduj@apra.pl
17-07-2015,16:50 Aktualizacja: 17-07-2015,16:57
A A A

Źle stosując do TMR-u sianokiszonkę z balotów można łatwo popsuć dawkę i ograniczyć pobranie paszy. Wydajność mleczna krów zależy od składu ilościowego i jakościowego dawki. Można podawać krowom najlepsze pasze, ale przede wszystkim trzeba zadbać o ich pobieranie.

Krowy mleczne mają pobrać jak najwięcej suchej masy z TMR-u. Chcąc to osiągnąć struktura tak przygotowanej paszy musi ułatwiać krowom pobieranie a nie wybieranie składników dawki. Baloty z sianokiszonką bardzo często różnią się między sobą właśnie zawartością suchej masy. Jeden może ważyć na przykład 250 kg a drugi obok już 350 lub 400 kg. Wykonując TMR na bazie tak różnych balotów, za każdym razem uzyskujemy inną koncentrację składników w dawce oraz zmieniamy suchą masę tworzonego TMR-u. To z kolei zaburza pobranie suchej masy u krów, które szybką zareagują spadkiem mleczności. Warto więc albo posortować lub oznaczyć baloty z sianokiszonką zbierane w tym samym czasie i z tego samego pola, albo ważyć baloty przed wrzuceniem ich do wozu paszowego.

Warto potem przeliczyć lub zbadać (np. w mikrofalówce) czy uzyskany TMR ma suchą masę w granicach 40-50%. Taki TMR jest najlepiej pobierany przez krowy mleczne i nie jest sortowany.

 

Poleć
Udostępnij
ass="left">Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA