Ceny mleka w Unii Europejskiej mocno wzrosły, ale zysk producentów ograniczają wysokie ceny pasz, nawozów i energii. Przedstawiciele branży naciskają na ograniczenie cen energii elektrycznej do wartości 200 euro za MWh.
Wysokie koszty produkcji mleka wynikające z drożejących pasz, nawozów i energii elektrycznej. Problem ten był głównym tematem spotkania na szczeblu unijnym.
Na przełomie września i października odbyło się posiedzenie grupy roboczej "Mleko i produkty mleczne" oraz posiedzenie Grupy Dialogu Obywatelskiego ds. mleka przy Komisji Europejskiej.
Polskę reprezentowała Dorota Śmigielska z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, ekspertka Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Ekspertka poinformowała, że w Polsce ceny mleka rosną od stycznia 2021 r. W sierpniu cena osiągnęła poziom 50,31 euro (około 241,45 zł) za 100 kg i była o ponad 50% wyższa niż przed rokiem.
Hodowcy bydła, którzy obciążają pryzmy kiszonkowe starymi oponami bez odpowiedniego zezwolenia, mogą zostać ukarani wysoką karą finansową. Hodowcy bydła, którzy wykorzystują stare zużyte opony w celu obciążania pryzm kiszonek,...
W pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. skup mleka był o 1,9% wyższy niż w 2021 r. Według danych GUS pogłowie krów mlecznych na koniec czerwca 2022 r. wyniosło 1 852 tys. sztuk i było o 12% niższe niż przed rokiem oraz o 9% niż w grudniu 2021 r.
- Producenci mleka borykają się z bardzo wysokimi kosztami produkcji, najwyższe wzrosty odnotowano w przypadku pasz, nawozów, energii elektrycznej i gazu. Zakłady mleczarskie otrzymały także pisma od zakładów energetycznych z informacją, że mogą występować przerwy w dostawie energii elektrycznej i gazu – mówiła Dorota Śmigielska.
Zauważyła ona również, że w sierpniu największe zakłady produkujące nawozy azotowe na kilka dni wstrzymały lub ograniczyły produkcję. Obecnie wznowiły działalność, jednak sytuacja wciąż nie jest stabilna.
W Unii Europejskiej średnie ceny mleka od początku 2021 r. rosną. Podobna sytuacja jest obserwowana w tym roku, a ceny osiągają historycznie wysokie poziomy.
W lipcu mleko skupowano po 51,1 euro (około 245,24 zł) za 100 kg. Ceny we wszystkich państwach członkowskich były wyższe niż rok temu, przy czym największy wzrost o 76% odnotowano na Litwie, o 63% na Łotwie, o 60% w Holandii, o 58% w Belgii oraz o 55% w Irlandii.
Meldunkowy skup mleka w sierpniu tego roku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 1 038,5 mln litrów. Skup mleka w sierpniu był o 3,2% mniejszy od notowanego w lipcu, ale o 1,6% większy niż w tym samym czasie w...
Mimo wysokich cen za surowiec producenci borykają się z wysokimi kosztami produkcji związanymi ze wzrostem cen głównie pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Koszty pasz w ciągu roku wzrosły o około 80%.
Podczas spotkania zwrócono uwagę, że w większości państw członkowskich produkcja mleka została ograniczona. Podobną sytuację odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Australii. Towarzyszą temu wzrost cen i zapotrzebowania na mleko. Taki trend będzie się utrzymywał w kolejnych miesiącach.
Państwa członkowskie naciskają na ograniczenie cen energii elektrycznej. Ma ona wynosić 200 euro za MWh, czyli około 959,84 zł.
- Branża mleczarska nie może zatrzymać łańcucha dostaw. Nie może zabraknąć energii elektrycznej, bo mleko to produkt, który łatwo się psuje – podsumowała Śmigielska.