Uszlachetnianie zbóż Aliplusem ma na celu ustabilizowanie pH ziarna na poziomie powyżej 8,3. Zabieg ten ogranicza ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza oraz zwiększa poziom białka w zbożu.
Hodowcy bydła i producenci opasów oraz dystrybutorzy z Polski odwiedzili francuskie gospodarstwa, gdzie mogli zobaczyć jak wygląda żywienie zwierząt uszlachetnianym zbożem. Wzięli oni również udział w wideokonferencjach oraz zwiedzili przetwórnię i sklep mięsny.
Gospodarz na 1 kg przyrostu masy ciała opasów zużywa średnio 2,8 kg paszy. Sprzedaje on buhaje w wadze 620-650 kg w wieku nawet 15 miesięcy. Dominik Pleśnierowicz z miejscowości Karolew w woj. łódzkim wraz z żoną Beatą zajmuje...
Uszlachetnianie zboża przy użyciu Aliplusa umożliwia konserwację mokrego ziarna zbóż lub kukurydzy pozyskanego prosto z pola. Głównym celem zabiegu jest zwiększenie pH ziarna do poziomu 8,3-9,3. Ogranicza to ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza i zwiększa poziom białka w zbożu.
Ponadto zabieg ten redukuje stres oksydacyjny, zwiększa strawność włókna i pobranie suchej masy oraz chroni przed rozwojem mikotoksyn magazynowych. Twórcą tej metody alkalizacji zbóż jest Samuel Michaud z France Aliplus, którego osiągnięcia mogła zobaczyć grupa hodowców bydła i producentów opasów oraz dystrybutorów z Polski.
W dniach od 9 do 12 kwietnia Rafał Lamperski z Aliplus Polska zorganizował wyjazd, podczas którego można było zobaczyć jak wygląda uszlachetnianie zbóż we Francji oraz żywienie bydła dawką opartą o tak przygotowane ziarno.
W programie wycieczki była wizyta w gospodarstwie Gaec De Latre, gdzie prowadzony jest opas bydła rasy charolaise oraz limousine. Uczestnicy wyjazdu uczestniczyli także w zwiedzaniu fermy bydła mlecznego Gaec De Bel Air, gdzie dój krów rasy HF i montbeliarde odbywał się w dwóch robotach udojowych.
Nie zabrakło również wizyty w gospodarstwie twórcy Aliplusa, który utrzymuje stado bydła charolaise. Organizator przygotował także wyjazd do gospodarstwa Gaec Duperray, gdzie utrzymywane jest bydło montbeliarde oraz na fermę Jeana Louisa Guinatiera zajmującego się opasem charolaise.
Uczestnicy wyprawy zwiedzili również przetwórnię i sklep mięsny Ma France Nature oraz uczestniczyli w wideokonferencjach oraz degustacji wysokiej jakości wołowiny pochodzącej z gospodarstwa założyciela France Aliplus.
Więcej na temat wyjazdu do Francji będzie można znaleźć w kolejnych wydaniach magazynu "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ