Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wreszcie uchwalona
Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. tylko ostatnia, zaś od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w ten dzień z 7 wyjątkami.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciwko było 156, 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat. W trakcie prac nad dokumentem przyjęto szereg poprawek - przede wszystkim przesunięcie wejścia w życie ustawy na 1 marca 2018 r.
Rolniczy samorząd przeciw niedzielnemu zakazowi handlu
Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych czy dworcach kolejowych. Jedna z poprawek wyłączy z zakazu sklepy internetowe.
Inna poprawka poszerza katalog podmiotów wyłączonych z tego zakazu m.in. o piekarnie, cukiernie i lodziarnie. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.
Warto dodać, że owe wyjątki od zakazu handlu od 2020 roku to dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowe - ostatnie stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Ustawa przewiduje karę grzywny za złamanie zakazu handlu w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.
Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".