Trwają prace nad nowym sposobem szacowania i wypłat szkód łowieckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2017,17:00 Aktualizacja: 23-04-2017,17:01
A A A

Do końca kwietnia powołany w resorcie środowiska zespół ma przedstawić kompleksowe rozwiązanie dotyczące szacowania i wypłat odszkodowań za szkody łowieckie - poinformował w Sejmie Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

Wiceszef resortu odpowiadając na pytania posłów PSL dotyczących szacowania i wypłat odszkodowań za szkody łowieckie poinformował, że w resorcie środowiska został powołany zespół, którego zadaniem jest przygotowanie kompleksowych rozwiązań.

koła łowieckie, obwody łowieckie, prawo łowieckie, pomorze zachodnie, izby rolnicze

Rolniczy samorząd przeciw przedłużaniu dzierżaw kołom łowieckim

Zachodniopomorska Izba Rolnicza wyda negatywne opinie dla przedłużania dzierżaw obwodów łowieckich kołom łowieckim. Zdaniem przedstawicieli izby gospodarka łowiecka w regionie jest źle prowadzona. Rozmawiano o tym podczas spotkania, na...

W jego skład wchodzą przedstawiciele ministerstw środowiska rolnictwa, finansów oraz Lasów Państwowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami "stare zasady" szacowania szkód łowieckich i wypłat odszkodowań łowieckich, czyli przez myśliwych, mają obowiązywać jeszcze do końca 2017 r. Od 2018 r. ma zacząć funkcjonować fundusz odszkodowawczy, a szacowaniem szkód miałby się zająć komisje przy wojewodzie.

W Sejmie z kolei rozpoczęły się prace nad projektem noweli Prawa łowieckiego, która także odnosi się do tej kwestii.

W projekcie zapisano, że szacowaniem i wypłatą odszkodowań za szkody miałyby się zająć Lasy Państwowe. Tego zapisu nie było w pierwotnym proponowanym przez resort środowiska projekcie.

Na fundusz odszkodowawczy, z którego wypłacane mają być odszkodowania dla rolników, mają składać się myśliwi, a także państwo. Wkład łowczych w fundusz miał być ustalany na podstawie liczby zwierząt łownych ujętych w rocznym planie łowieckim.

Sławomir Izdebski , polski związek łowiecki, opzz rolników, łowiectwo, obwody łowieckie, petycja do beaty szydło

Sławomir Izdebski kontra myśliwi. W akcji CBA i prokuratura

16 marca przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski złożył w CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa protekcji i nielegalnego wpływania na...

Kiedy wartość odszkodowań przekroczyłaby zasoby funduszu, różnicę miał pokryć wojewoda ze środków budżetu państwa. Roczna dopłata do funduszu miała wynosić ok. 30 mln zł.

Autorzy tego rozwiązania przekonywali, że przekazanie wojewodzie kompetencji związanych z szacowaniem ma być korzystniejsze dla rolników. Obecnie tylko koła łowieckie odpowiadają za szacowanie szkód i wypłatę odszkodowań.

Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że wyceny dokonywane przez myśliwych są za niskie.

Było to szczególnie widoczne na Podlasiu w 2014 r., kiedy z powodu występowania ASF ograniczono odstrzał dzików, a szkody w uprawach rosły.

Różnice w wycenie szkód przez łowczych i rolników sięgały wtedy kilku milionów zł.
 

Poleć
Udostępnij