Kto się myli, ten płaci. Przy OC rolnika również

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2019,11:20 Aktualizacja: 13-12-2019,11:31
A A A

Sąd Najwyższy uznał prawo poszkodowanych oraz cesjonariuszy, do żądania pokrywania z OC komunikacyjnego kosztów opinii rzeczoznawcy. Rozstrzygnięcie będzie można odnosić również do szkód likwidowanych np. z ubezpieczenia OC rolników.

Uchwała w tej sprawie została wydana 2 września na wniosek rzecznika finansowego (RzF), a teraz SN opublikował jej uzasadnienie. Wynika z niego także, że żądania pokrywania z OC komunikacyjnego kosztów opinii rzeczoznawcy muszą okazać się niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.

OC na kombajn i traktor, rzecznik finansowy, pojazdy wolnobieżne

OC na kombajn i traktor? Rzecznik wyjaśnia jak uniknąć kłopotów

Jakie ubezpieczenie jest potrzebne dla pojazdów posiadanych przez rolnika? Czy kombajn mamy traktować tak samo jak traktor? Zajrzyjmy do analizy rzecznika finansowego (RzF) pt. "OC rolnika - zasady i główne problemy". Jako...

W praktyce oznacza to, zastosowanie prostej zasady "kto się myli, ten płaci". Jeśli opinia rzeczoznawcy wykaże zaniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela, klient nie powinien mieć problemów z uzyskaniem zwrotu jej kosztów.

- Dzięki tej uchwale udało się nam uzupełnić kolejną lukę w systemie ochrony praw osób poszkodowanych. Do tej pory w razie sporu co do wysokości odszkodowania mogli liczyć na bezpłatne wsparcie prawników z biura rzecznika finansowego. Teraz łatwiej im będzie uzyskać również wsparcie rzeczoznawcy posiadającego odpowiednią wiedzę techniczną, a jej kosztami obciążyć ubezpieczyciela - mówi Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

Jak wyjaśnia, w razie sporu np. co do wysokości odszkodowania za rozbite auto prawnicy informują o zasadach wynikających z przepisów prawa i ich prawidłowej wykładni.

Na przykład wskazują jakiej klasy części należy zastosować zgodnie z prawem odszkodowawczym. Nie są jednak w stanie rozstrzygnąć kwestii wymagających wiedzy technicznej i samej wyceny.

Problemy z OC rolnika. Mąż kontra żona i opryski u sąsiada

Blisko 30 proc. z 450-550 trafiających rocznie do rzecznika finansowego wniosków o wszczęcie postępowania interwencyjnego lub próśb o poradę odnoszącą się do problemów z ubezpieczeniami rolników, dotyczy OC rolnika. - W...

Nie mogą ocenić, czy uszkodzony zderzak lub inny element pojazdu trzeba wymienić, czy wystarczy naprawić i jakie są z tym związane koszty. Żeby uzyskać takie informacje, poszkodowani muszą zapłacić często kilkaset złotych za opinię rzeczoznawcy.

Do tej pory zniechęcało to część poszkodowanych - szczególnie przy drobniejszych szkodach - do walki o swoje prawa. Ryzykowali bowiem, że nawet jeśli rzeczoznawca potwierdzi słuszność ich roszczeń, to ubezpieczyciel nie będzie chciał zwrócić kosztów ekspertyzy. Teraz ma się to zmienić, a rzecznik deklaruje monitorowanie sytuacji.

Zdaniem ekspertów z biura rzecznika finansowego zasady określone w uchwale w odniesieniu do szkód z OC komunikacyjnego mogą być stosowane w innych sytuacjach. Na przykład w odniesieniu do szkód likwidowanych z ubezpieczenia OC rolników.

- Takie stanowisko będziemy przedstawiać w ramach naszych postępowań interwencyjnych czy istotnych poglądach wydawanych na etapie postępowania sądowego - zapowiada Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze rzecznika finansowego.
 

Poleć
Udostępnij