Koła gospodyń będą miały koordynatorów przy ośrodkach doradztwa rolniczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2024,6:55 Aktualizacja: 02-10-2024,0:33
A A A

Sejm znowelizował we wtorek ustawę o kołach gospodyń wiejskich (KGW). Zakłada ona zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 390 posłów, jeden był przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.

Obecnie prawo do dofinansowania mają tylko koła gospodyń wiejskich zarejestrowane przez ARiMR. Nowelizacja ustawy ma umożliwić przyznanie dotacji pozostałym kołom, także zrzeszonym w kółkach rolniczych. Zmiana umożliwia też nadanie osobowości prawnej tym kołom, które jej nie posiadają.

Po pierwszym czytaniu projektu posłowie (PSL-TD) wnieśli 10 poprawek. Najważniejsza z nich zakłada, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.

Ponadto zaproponowano powołanie przez ministra rolnictwa wojewódzkich koordynatorów KGW przy ośrodkach doradztwa rolniczego. Przewidziano także skrócenie okresu wejścia w życie ustawy, ma ona obowiązywać w następnym dniu po ogłoszeniu ze względu na to, że pieniądze kołom trzeba wypłacić jeszcze w tym roku.

kgw, finansowanie kgw, gospodynie wiejskie, arimr

Zwiększone finanse na KGW mają pochodzić z oszczędności w budżecie ministra rolnictwa

Sejmowa komisja rolnictwa skierowała we wtorek do II czytania projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich (kgw) wraz z poprawkami. Zakłada on zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, pieniądze na swoją...

We wtorek podczas drugiego czytania projektu nie zgłoszono poprawek. Wszystkie kluby uznały, że zaproponowane zmiany są ważne. Najwięcej kontrowersji w dyskusji wzbudziła wysokość dofinansowania dla kół. Ministerstwo rolnictwa określiło, że na ten cel przeznaczone będzie w najbliższych latach 120 mln zł rocznie, a w razie potrzeby pula zostanie zwiększona z oszczędności budżetu rolnego.

Jak poinformował wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski, odpowiadając na pytania posłów, w 2024 r. maksymalny limit wydatków na pomoc dla KGW nie może przekroczyć 157 mln zł. Zapewnił, że w razie potrzeby środki na dofinansowanie kół zostaną zwiększone.

W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie. 

Poleć
Udostępnij