Zwiększone finanse na KGW mają pochodzić z oszczędności w budżecie ministra rolnictwa
Sejmowa komisja rolnictwa skierowała we wtorek do II czytania projekt nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich (kgw) wraz z poprawkami. Zakłada on zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych.
Poprawki do rządowego projektu ustawy zgłoszone zostały bezpośrednio na wtorkowym posiedzeniu komisji. Większość z nich zaproponowali posłowie PSL-TD.
Najważniejszy z nich zakłada, że koło zrzeszone dotychczas w organizacji Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.
Kolejna poprawka dotyczy powołania przez ministra rolnictwa wojewódzkich koordynatorów KGW przy ośrodkach doradztwa rolniczego.
Rząd zamierza zrównać prawa wszystkich kół gospodyń wiejskich
Zaproponowano też inne niż w projekcie ustawy maksymalne limity na finasowanie kół. W 2025 r. ma to być 157 mln zł (dotychczas na ten cel przeznaczane jest 120 mln zł), a w latach 2026-2033 po 177 mln zł. To zwiększone finansowanie ma pochodzić z oszczędności budżetu ministra rolnictwa.
Posłowie zaproponowali ponadto skrócenie okresu wejścia w życie ustawy, ma ona obowiązywać w następnym dniu po ogłoszeniu.
Dwie poprawki zostały zgłoszone przez Annę Gembicką (PiS); jedna z nich zakłada zniesienie wskaźnika korygującego, który byłby zastosowany w przypadku, gdy limit przeznaczony na finansowanie kół byłby wyczerpany.
Posłowie PiS głosowali przeciw poprawkom zgłoszonym przez PSL, natomiast koalicja nie poparła poprawek PiS. Zostaną one zgłoszone podczas II czytania projektu jako wnioski mniejszości.
Jak tłumaczył na posiedzeniu komisji minister rolnictwa Czesław Siekierski, celem projektowanej nowelizacji jest zrównanie praw wszystkich działających w naszym kraju kół gospodyń wiejskich. Obecnie dostęp do środków mają tylko koła, które zarejestrowany się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. A więc takie prawa nie miały koła zrzeszone w ramach struktur Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
MRiRW wdroży przepisy UE o jakości handlowej owoców i warzyw
Minister zaznaczył, że chodzi o naprawienie nierówności, która ograniczała dostęp do dotacji. Koła z kółek rolniczych, które zarejestrują się w rejestrze ARiMR uzyskają dofinansowanie i nie stracą swojej tożsamości, bo będą to "koła gospodyń wiejskich - kółka rolnicze" - zapewnił szef resortu rolnictwa.
Przeciwny takiej nowelizacji był przewodniczący kółek rolniczych Władysław Serafin. Wskazywał on na niekonstytucyjność niektórych przepisów i ich niespójność. Zarzucił też resortowi, że nie przeprowadził konsultacji publicznych.
W kontrze do tego minister Czesław Siekierski przypomniał, że ministerstwo wiele godzin rozmawiało na ten temat z kółkami rolniczymi, ale bez efektu.
Według Oceny Skutków Regulacji, w Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś