Polska sprowadziła z Gruzji o 12 proc. więcej wina niż rok temu
W trzech pierwszych kwartałach tego roku z Gruzji do Polski wyeksportowano 4,5 mln litrów wina, czyli o 12 proc. więcej niż rok temu – poinformowała PAP Narodowa Agencja Wina z Gruzji. Dodała, że kraj ten właśnie osiągnął historyczny rekord zbiorów winogron.
Jak podano, do pierwszych dni października br. przetworzono 300 tys. ton winogron, co jest najwyższym wynikiem w historii niepodległej Gruzji.
Narodowa Agencja Wina z Gruzji (LEPL) podała, że w porównaniu z rokiem ubiegłym przetworzono o 47 proc. więcej winogron, a przychody ze sprzedaży tych owoców wzrosły o 82 proc. W skali kraju najwięcej winogron zebrano w regionie Kachetii — 296 tys. ton. Przychody ze sprzedaży winogron wyniosły 450 milionów GEL, czyli około 660 mln zł.
Winiarze: w tym roku zbiory mogą być nawet o 85 proc. niższe
„W porównaniu z 2023 rokiem, kiedy przetworzono 204 tys. ton winogron, a przychody wyniosły 247 mln GEL, tegoroczne wyniki wskazują na znaczny rozwój sektora winiarskiego w Gruzji, szczególnie w kontekście rynku francuskiego, niemieckiego czy portugalskiego, gdzie tegoroczne zbiory winogron były niższe o odpowiednio 18 proc. we Francji, 2 proc. w Niemczech i 8 proc. w Portugalii” – podała LEPL.
Z danych agencji wynika, że w trzech pierwszych kwartałach br. z Gruzji do Polski wyeksportowano 4,5 mln litrów wina, o 12 proc więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. W pierwszym półroczu br. było to ponad 3 mln litrów wina - o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.
Narodowa Agencja Wina z Gruzji (National Wine Agency of Georgia, LEPL) podlega Ministerstwu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji, powstała m.in. w celu kontroli i certyfikacji jakości produkcji wina gruzińskiego, promocji, badań gruzińskich winorośli i tworzenia wydziału katastralnego rejestru winnic.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś