Wnioski o dopłaty po nowemu. Nadal nie ma wzoru oświadczenia
W tym roku uległy zmianie zasady dotyczące sposobu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Chociaż większość rolników będzie musiała złożyć dokumenty drogą elektroniczną, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, to są wyjątki. Chodzi o najmniejsze gospodarstwa do 10 hektarów.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że w przypadku, gdy dane z wniosku i załączników do wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 nie uległy zmianie, można zamiast wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 złożyć oświadczenie w formie papierowej (od 15 lutego do 14 marca).
Wnioski o dopłaty tylko przez internet. Rolnicy mają obawy
Kłopot w tym, że wzoru oświadczenia nie ma do dziś. To niepokoi wielu rolników, którzy bombardują biura powiatowe ARiMR pytaniami.
Centrala Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poproszona o komentarz w tej sprawie poinformowała nas, że odpowiedni dokument "zostanie udostępniony w dniu 12 lutego 2018 r. po podpisaniu przez prezesa ARiMR zarządzenia w sprawie wzoru tego oświadczenia". Niestety, nie uzyskaliśmy odpowiedzi, dlaczego tak długo trwa cała procedura, a wzór ma pojawić się dopiero na ostatnią chwilę.
Czy rolnik musi złożyć oświadczenie osobiście w biurze powiatowym Agencji? Nie ma takiego obowiązku. Oświadczenie można wysłać także pocztą. "W przypadku poczty zalecana przesyłka polecona, do której jest potwierdzenie nadania" - radzi biuro prasowe ARiMR.
Wnioski o dopłaty obowiązkowo przez internet. Znamy kluczowe daty
- jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020),
- wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013),
- premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).
Dodatkowo potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w 2017 roku i chce ubiegać się w 2018 roku o te same płatności co w roku 2017.
Oświadczenia nie może złożyć gospodarz, który ubiegał się we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 o inne płatności niż te wymienione powyżej.
Utrzymanie obecnych stawek dopłat będzie sukcesem. Ekspert przekonuje
W przypadku, gdy po złożeniu oświadczenia w gospodarstwie wystąpiły zmiany w zakresie wnioskowania lub działek referencyjnych (ewidencyjnych) lub działek rolnych, należy złożyć zmianę do wniosku do 1 czerwca br. z uwagi na fakt, iż 31 maja jest dniem świątecznym.
Skuteczne złożenie oświadczenia jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 i ubieganie się przez rolnika o płatności, o które ubiegał się w 2017 roku.
"W przypadku, gdy oświadczenie zostanie złożone przez rolnika, który nie spełnia wymogów ustawowych do złożenia przedmiotowego oświadczenia lub w oświadczeniu będą braki formalne, które nie zostaną uzupełnione (np. brak podanych danych osobowych lub brak podpisu) lub oświadczenie wpłynie do ARiMR po terminie, wówczas zostanie wydane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. W przypadku wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania rolnik ma prawo złożyć wniosek o przyznanie płatności na rok 2018, dlatego postanowienie takie zostanie wydane w terminie umożliwiającym złożenie wniosku" - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś