Wnioski o dopłaty tylko przez internet. Rolnicy mają obawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2018,11:40 Aktualizacja: 15-01-2018,11:59
A A A

W tym roku system dopłat bezpośrednich czeka prawdziwa rewolucja. Wnioski będą mogły być składane wyłącznie za pośrednictwem internetu, co w wielu gospodarstwach - ze zrozumiałych powodów - budzi lęk przed nieznanym.

- Nie mam komputera, a już o internecie nie wspomnę. Kompletnie nie wiem, jak mam sobie poradzić z tym wszystkim - przyznaje Włodzimierz Klimek z gminy Potworów na Mazowszu.

Rolnik, który uprawia między innymi warzywa pod osłonami, a także kukurydzę i pszenicę, obawia się, co dla niego oznacza cyfrowa rewolucja. - Mam nadzieję, że w wypełnianiu wniosków pomoże urząd gminy - wzdycha rolnik.

e-wniosek, arimr, e-wniosekplus, wnioski o dopłaty bezpośrednie, dopłaty bezpośrednie

Posłowie nie wnieśli poprawek do e-wniosków o dopłaty bezpośrednie

Żadnych poprawek nie zgłoszono w drugim czytaniu rządowego projektu ustawy dotyczącego obowiązku składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) tylko w formie elektronicznej. Chodzi...
Wszystko więc wskazuje na to, że temat w dużej mierze spadnie na barki samorządów. Bo do kogo zwróci się o pomoc rolnik, który nigdy nie miał do czynienia z komputerem? Urzędnicy po cichu przyznają, że tak właśnie będzie. Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się już 15 marca.

- ARiMR zrzuca część swojej pracy na nas, bo wie, że nie możemy odmówić wsparcia. Zwłaszcza, że 2018 rok to rok wyborczy, a więc myśląc o wyborcach nikt nie zdecyduje się odprawić rolnika bez pomocy - słyszymy w Urzędzie Gminy i Miasta Grójec, który znajduje się w centrum polskiego zagłębia sadowniczego.

Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uspokajają i przypomina, że platforma on-line służąca do składania wniosków drogą elektroniczną działa od dwóch lat.

Kłopot w tym, że do tej pory korzystało z niej zaledwie ok. 5 procent rolników. Reszta wolała wypełniać wnioski w tradycyjnej, papierowej formie.

ARiMR, dopłaty bezpośrednie, wniosek o dopłaty, internet, e-WniosekPlus

ARiMR przygotowuje e-WniosekPlus. Co to oznacza dla rolników?

W lutym przyszłego roku ma zostać zaprezentowana pierwsza wersja nowej aplikacji do ubiegania się przez internet o płatności z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wiadomo, 2018 rok będzie przełomowy jeśli chodzi o tę tematykę, bo...
Dr Marcin Kazimierczuk, zastępca dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na antenie Polskiego Radia Olsztyn przyznał, że w sprawie przeniesienia systemu składania wniosków o dopłaty do sieci, na Polskę naciskała Komisja Europejska.

- Komisja nie cofnie się przed niczym, żeby system wniosków o dopłaty bezpośrednie był obsługiwany w sposób elektroniczny - zaznaczył Kazimierczuk i dodał, że gdyby decyzja należała do Polski, to nadal byłby utrzymany system składania wniosków w formie papierowej.

Podkreślił, że pewne odstępstwo od reguły dotyczy jedynie rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa do 10 hektarów. - Jeżeli nie mamy dywersyfikacji upraw, gdy we wniosku nie wskazano struktury upraw, ci beneficjenci mogą złożyć do biura powiatowego ARiMR w formie papierowej, stosowne oświadczenie - mówił Marcin Kazimierczuk.

Wtedy urzędnicy będą mogli "zaciągnąć" z systemu wniosek o dopłaty z 2017 roku i zastosować go na 2018 rok.

dopłaty bezpośrednie, internet, wnioski o dpołaty przez internet, prawo, ustawa

Rząd przyjął przepisy w sprawie e-wniosków dot. dopłat bezpośrednich

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w formie elektronicznej - poinformowało Centrum...
- Kluczowe jest, aby rolnik oświadczył, że nic nie zmieniło się w jego gospodarstwie (chodzi o areał - red.) w stosunku do ubiegłego roku - podkreślił zastępca dyrektora olszyńskiej ARiMR.

Oświadczenie będzie można składać nie tylko w tym roku, ale również w przyszłym. Później będzie już tylko internet i wnioski składane elektronicznie.

- Jeżeli ktoś zamierza złożyć stosowne oświadczenie zachęcam do tego, aby zrobił to jak najszybciej, czyli np. jeszcze w marcu - namawiał na antenie Radia Olsztyn Marcin Kazimierczuk.

Co ciekawe, zmiany budzą niepokój nie tylko wśród rolników, ale także urzędników ARiMR, którzy w styczniu i lutym będą intensywnie uczyć się nowego systemu.

Poleć
Udostępnij