Utrzymanie obecnych stawek dopłat będzie sukcesem. Ekspert przekonuje
- Będzie większa dyscyplina finansowa ze względu na kurczące się środki wspólnotowe. Ubytek Wielkiej Brytanii oznacza o 11-13 mniej miliardów euro w budżecie - uważa profesor Jerzy Wilkin z Polskiej Akademii Nauk.
Trwają prace nad zmianami we Wspólnej Polityce Rolnej po 2020 r. W jakim kierunku mogą pójść zmiany, jakich nowych rozwiązań już możemy być pewni? Z punktu widzenia polskich rolników niezwykle ważną jest kwestia wysokości dopłat bezpośrednich.
Rolnicy dostaną też papierowe wnioski. Dla poczucia bezpieczeństwa
- Polska zabiega od pewnego czasu o wyrównanie płatności bezpośrednich w przeliczeniu na hektar. Konwergencja płatności następuje, ale wydaje mi się, że to nie jest coś, co się w najbliższym czasie da osiągnąć. Gdyby się jednak udało utrzymać dotychczasowy poziom tych płatności w przeliczeniu na hektar dla Polski, to byłby sukces - podkreśla ekspert w rozmowie z Polskim Radiem.
A jakie są priorytety Komisji Europejskiej odnośnie WPR po 2020 roku?
- Komisja Europejska w swojej polityce rolnej naciska na produktywność, innowacyjność, konkurencyjność i stabilność - przekonuje profesor Wilkin.
Dokładniejsze informacje dotyczące kierunków zmian w Wspólnej Polityce Rolnej mają być zaprezentowane w maju - informuje na koniec rozgłośnia.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia