Resort nie kontynuuje prac nad strategią odbudowy pogłowia trzody. Dlaczego? I co w zamian?
Ministerstwo rolnictwa nie kontynuuje prac nad strategią na rzecz odbudowy produkcji trzody chlewnej w Polsce, ale - jak zapewnia – zajmuje się konkretnymi instrumentami wsparcia, w tym zapewnieniem finansowania inwestycji dla producentów świń. Planowany jest specjalny, preferencyjny kredyt.
Poseł Krzysztof Ciecióra (PiS), w minionej kadencji władz krajowych pełniący funkcję wiceministra rolnictwa, zwrócił uwagę w swojej interpelacji, że poprzednie kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przygotowało wspólnie ze środowiskiem rolników strategię na rzecz odbudowy produkcji trzody chlewnej w Polsce.
„Był to zestaw propozycji prawnych i finansowych mających na celu pobudzenie hodowli trzody chlewnej w Polsce. Jest to o tyle istotne, że w ostatnich latach obserwujemy spadek liczby stad hodowlanych, głównie z uwagi na konsekwencje wirusa ASF” – wskazywał poseł.
Dofinansowanie dla hodowców drobiu, bydła i świń. Wnioski od 1 sierpnia
Zapytał, co się dzieje z tą strategią i czy kontynuowane są nad nią prace oraz – ewentualnie jaki jest pomysł nowego kierownictwa MRiRW na odbudowę produkcji trzody chlewnej w naszym kraju.
Były uwagi, więc kontynuacji brak
W odpowiedzi na tę interpelację resort rolnictwa przyznaje, że program odbudowy pogłowia świń powstał, a „wypracowanie ostatecznego kształtu programu stanowiło próbę pogodzenia rozmaitych (czasem rozbieżnych) postulatów przedstawicieli tego sektora”.
Jak wskazuje ministerstwo, program został skierowany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. I na tym etapie zostały zgłoszone uwagi przez Ministerstwo Finansów i Rządowe Centrum Legislacji wskazujące na wątpliwości co do formuły i podstawy prawnej przyjęcia takiego dokumentu przez rząd.
„W związku z tym, ministerstwo nie kontynuowało prac nad tym programem, a w odpowiedzi na problemy i potrzeby sektora wieprzowiny prowadzi prace nad poszczególnymi rozwiązaniami i instrumentami wsparcia, w tym nad zapewnieniem finansowania inwestycji dla producentów świń” – wskazano w odpowiedzi.
Ilu hodowców świń stara się o dofinansowanie bioasekuracji?
Projekt wsparcia zgłoszony do KE
Dalej zaznaczono, że w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) zaprojektowano preferencyjne wsparcie skierowane wprost do producentów świń, którego celem jest odbudowa pogłowia tych zwierząt w Polsce. Ta propozycja wsparcia jest zawarta w ramach zmiany PS WPR 2023-2027, która została zgłoszona do Komisji Europejskiej.
„Obecnie ministerstwo oczekuje na akceptację tego projektu. Powyższa propozycja polega na wsparciu zwrotnym (kredyt preferencyjny) dla producentów świń na budowę, rozbudowę i modernizację chlewni oraz jej wyposażenie” – zaznacza MRiRW.
Kredyt z gwarancją i spłatą odsetek
I podaje „parametry” tego kredytu preferencyjnego. To:
- gwarancja do 80 proc. kwoty kredytu pozostającego do spłaty (do kwoty 9 mln zł);
- spłata odsetek za rolnika (w tym marża bankowa) przez pierwsze 4 lata: przez pierwsze 2 lata – 100 proc. odsetek, przez kolejne 2 lata – 50 proc. odsetek;
- objęcie gwarancją nawet na 15 lat;
Minister rolnictwa: jednym z powodów nadmiaru zbóż na rynku był znaczący spadek pogłowia trzody chlewnej
- możliwość (po indywidualnej ocenie banku) karencji w spłacie kapitału na okres do 2 lat, w przypadku inwestycji rozwojowych, dla których potrzebny jest wydłużony czas na osiągniecie pełnej zdolności produkcyjnej finansowanego przedsięwzięcia;
- bezpłatnie udzielana gwarancja.
Kiedy ma ruszyć planowane wsparcie?
„Kredyty te będą udzielane przez banki komercyjne/spółdzielcze, które podpiszą umowę operacyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przewidywany termin uruchomienia wsparcia to przełom 2024 r./2025 r.” – precyzuje resort.
Wymienia też pozostałe formy wsparcia dla hodowców trzody, jak np. możliwość starania się o dotację na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF, bioasekurację w gospodarstwach czy w ramach eksochematu Dobrostan zwierząt. Opisuje ponadto także inne możliwe do uzyskania preferencyjne kredyty czy pożyczki (całość pisma jest tutaj).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś