Ilu hodowców świń stara się o dofinansowanie bioasekuracji?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2024,7:45 Aktualizacja: 27-07-2024,0:08
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) podsumowała wstępnie nabór wniosków o wsparcie zakupów i inwestycji na rzecz bioasekuracji w gospodarstwach trzodziarskich.

O środki w ramach pomocy de minimis w rolnictwie na sfinansowanie podjętych w tym roku działań bioasekuracyjnych (są one kluczowe w ochronie przed wirusem afrykańskiego pomoru świń) można się było ubiegać od 3 do 26 lipca. Odpowiednio wypełnione formularze z niezbędnymi załącznikami trzeba było złożyć bezpośrednio w placówkach ARiMR lub wysłać za pośrednictwem: platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl czy Poczty Polskiej (przesyłką rejestrowaną).

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Wielkopolsce

Kolejne ognisko ASF w dużym stadzie świń

Dwa ogniska ASF, które zostały potwierdzone 24 lipca w Wielkopolsce były skrajnie rożne pod względem liczby świń. Ognisko ASF nr 2024/26 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie. Gospodarstwo to jest położone w...

Na razie w ARiMR zarejestrowano 6,6 tys. wniosków. Nie są to dane ostateczne, ponieważ dokumenty mogą być składane jeszcze do północy 26 lipca – korzystając z platformy ePUAP lub usługi mObywatel na stronie gov.pl, mogą także być przekazywane za pośrednictwem Poczty Polskiej – tu liczy się data nadania. W tym ostatnim przypadku na wnioski trzeba będzie poczekać” – poinformowała w piątek Agencja.

Przypomniała jednocześnie, że dofinansowanie w ramach tego wsparcia przysługuje hodowcom świń, a jego wysokość może wynieść do 100 proc. poniesionych kosztów.

W katalogu objętych wsparciem inwestycji znalazły się: zakup mat dezynfekcyjnych; zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych; zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego; zabezpieczenie budynków, w których są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt domowych. Ponadto pieniądze można przeznaczyć na przebudowę lub remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne (chodzi tu o gospodarstwa, w którym utrzymuje się średniorocznie nie więcej niż 50 sztuk świń).

Poleć
Udostępnij