Minister rolnictwa: jednym z powodów nadmiaru zbóż na rynku był znaczący spadek pogłowia trzody chlewnej
Aktualna sytuacja na rynkach rolnych, założenia "Zielonego Ładu" i funkcjonowaniu kół gospodyń wiejskich – m.in. takie były tematy poruszane podczas posiedzenia Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego.
Siekierski podkreślał na spotkaniu, że ostatnie rolnicze protesty spowodowane były przede wszystkim bardzo niską opłacalnością produkcji rolnej w 2023 roku.
Minister Siekierski: duże gospodarstwa odchodzą od wymagającej produkcji zwierzęcej i przestawiają się na produkcję roślinną
„Złożyło się na to wiele przyczyn, w tym oczywiście forsowanie niekorzystnych zapisów zawartych w ‘Zielonym Ładzie’ oraz nadmierny napływ towarów rolnych z Ukrainy” – wskazywał, cytowany w komunikacie MRiRW, minister.
Przypomniał ponadto, że to dzięki rolniczym protestom oraz zdecydowanej postawie premiera Donalda Tuska, w „Zielonym Ładzie” nastąpiły korzystne dla rolników zmiany.
Zwracał jednocześnie uwagę, że jednym z powodów nadmiaru zbóż na rynku był znaczący spadek pogłowia trzody chlewnej - z blisko 30 mln sztuk przed laty do około 8,5 mln sztuk obecnie.
Szef resortu rolnictwa informował także o pracach związanych ze zmianami dotyczącymi dzierżaw, wskazując na konieczność uregulowania tych spraw na drodze ustawowej.
Jaka będzie przyszła UE?
„Mniej rozmawiajmy o minionym czasie, a więcej o przyszłości, o tym jaka powinna być przyszła Wspólna Polityka Rolna” - apelował minister Siekierski.
Wskazał na spadający udział środków na rolnictwo w całym unijnym budżecie.
Siekierski: pomoc dla Ukrainy nie może się odbywać kosztem krajów przygranicznych
„Pytania aktualne na dziś to: jaki będzie budżet WPR od 2028 roku i na jakich zasadach Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej” – wymieniał polityk.
Zaznaczył do tego, że od 1 stycznia 2025 roku Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
„Podczas naszej prezydencji chcemy stawiać pytania dotyczące przyszłego kształtu UE i budżetu WPR. Mamy świadomość, że funkcjonujemy w gospodarce rynkowej, w której będzie następowała koncentracja, a przecież bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze” - mówił szef MRiRW.
Koła gospodyń wiejskich
„Podczas dyskusji na temat działalności kół gospodyń wiejskich minister Czesław Siekierski podkreślił, że filozofia funkcjonowania całości tych kół jest taka, aby wszystkie koła gospodyń wiejskich były traktowane jednakowo i dostawały takie samo wsparcie” – przekazano w komunikacie resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś