Rosyjskie nawozy w Polsce, czyli PhosAgro wkracza do gry
Holding PhosAgro, który jest największym rosyjskim producentem nawozów fosforowych i fosforowo-potasowych rozpoczyna ekspansję w naszym kraju. Jest duża szansa na sukces, bo produkty z rosyjskich fabryk charakteryzują się wysoką jakością i przystępną ceną.
Rosjanie działają na naszym rynku poprzez spółkę PhosAgro Baltic, która jest odpowiedzialna za sprzedaż nawozów także na terenie Łotwy, Estonii, Litwy, Czech oraz Węgier. - Bez wątpienia polski rynek jest dla nas kluczowy - mówi Marcin Białasik, dyrektor handlowy PhosAgro Baltic. - Chcemy zaoferować rolnikom nową jakość nawozów w dobrej cenie - tłumaczy.
Rolnicy wydają coraz więcej na środki ochrony roślin i nawozy
Polikarpov podkreślał, że produkowane w Rosji nawozy są wysokiej jakości i spełniają nawet najbardziej wyśrubowane unijne wymagania. Dobrą jakość produktu zapewnia własna kopalnia apatytów o niezwykłej czystości chemicznej, która znajduje się na Półwyspie Kolskim niedaleko Murmańska. Każdego roku wydobywa się tam ponad 8 mln ton surowca. - Im wyższa jego jakość, tym w konsekwencji doskonalszy nawóz trafia do gleby - zaznaczył prezes PhosAgro Baltic.
Nawozy PhosAgro są w Polsce sprzedawane pod marką Ultra. Nawozy wieloskładnikowe NPK: Ultra 5 NPK(S) 5-15-30 (10), Ultra 8 NPK(S) 8-20-30 (5), Ultra 10 NPK(S) 10-26-26 (4), Ultra 15 NPK(S) 15-15-15 (27).
Nawozy – tylko tyle, ile potrzeba
Nowością, z którą spółka wiąże duże nadzieje jest mocznik granulowany Ultra Gran, który zawiera aż 46 procent azotu amidowego (najwyższa możliwa wartość wśród wszystkich stałych nawozów azotowych). - Ultra Gran jest stabilnym i trwałym granulatem, wygodnym w transporcie i magazynowaniu, gwarantującym równomierny wysiew przy dużym zakresie szerokości rozsiewu nawet do 36 metrów - zachwala produkt Roman Błaszyk, kierownik działu technologii upraw PhosAgro Baltic.
Ultra Korn NP(S) 20-20 (35) to z kolei produkt dedykowany do nawożenia startowego szczególnie kukurydzy (zawiera dodatek cynku 0,4% Zn). - Wszystkie jego składniki są bardzo dobrze rozpuszczalne w wodzie, co zapewnia błyskawiczną ich dostępność dla roślin. Polecany jest do przedsiewnego nawożenia roślin uprawnych o dużych wymaganiach odnośnie siarki, tj. rzepaku, kukurydzy i ziemniaków - tłumaczy Roman Błaszyk.
Słoma jako nawóz
PhosAgro to struktura zintegrowana pionowo, co oznacza, że w skład holdingu wchodzą nie tylko zakłady kluczowe dla każdego z etapów produkcji, ale także i dystrybucji. - Dzięki temu cały proces powstawania nawozów - od momentu pozyskania surowca, poprzez wytworzenie gotowego produktu, aż po jego dostarczenie do odbiorcy - jest nieustannie monitorowany wewnątrz struktur firmy - tłumaczy Marcin Białasik, dyrektor handlowy PhosAgro Baltic.
Do grupy PhosAgro wchodzą: kopalnia Apatit, wydobywająca i wzbogacająca rudę apatytu, zakłady chemiczne PhosAgro-Cherepovets, Metachem i Balakovo oraz firmy zajmujące się logistyką (PhosAgro-Trans) i dystrybucją (m.in. PhosAgro-Region, PhosAgro Trading oraz PhosAgro Baltic).
Innowacyjna technologia zamieni osady ściekowe w nawóz
Holding składa się z następujących spółek:
- PhosAgro-Region, największy dystrybutor nawozów na terenie Rosji
- PhosAgro Trading SA, Zug, Szwajcaria
- PhosAgro Baltic Sp. z o.o., Warszawa, Polska
- PhosAgro Deutschland GmbH, Hamburg, Niemcy
- PhosAgro France SAS, Biarritz, Francja
- PhosAgro Asia Pte. Ltd., Singapur
- PhosAgro Americas Representacoes e Negocios Ltda, Sao Paolo, Brazylia
W 2011 roku firma PhosAgro zadebiutowała na londyńskiej giełdzie. Obecnie jej walory są notowane na giełdach w Londynie oraz Moskwie.