Mleczna Akademia odbyła się po raz dziewiąty
Hodowcy bydła mlecznego oraz producenci mleka wzięli udział w dziewiątej edycji Mlecznej Akademii, która odbyła się 26 stycznia w Zamku Ryn. Jej organizatorem była LNB wraz z partnerami tj. firmami Biomin, Noack, Phileo oraz Pancosma. Tematem przewodnim były nowe tendencje oraz nowe produkty wspomagające krowy mleczne w okresie przejściowym.
Surowce paszowe wpływają na cenę premiksów. O aktualnej sytuacji na tym rynku opowiedział Wojciech Kalicki z LNB.
- Jestem w branży 27 lat i jeszcze się z czymś takim nie spotkałem, a konkretnie z tym w jaki sposób ceny dodatków wpływają na ostateczny koszt paszy. Głównym czynnikiem jest to, co stało się z witaminą A oraz E na światowych rynkach - mówił Wojciech Kalicki.
Mleko w proszku w magazynach zagrożeniem dla unijnego rynku
W związku z dużym pożarem w fabryce BASF Citral w Ludwigshafen wstrzymana została produkcja witamin A oraz E. W efekcie zaczęło ich brakować na rynku.
Ceny witamin zaczęły więc drastycznie rosnąć. Witamina A z 60 euro podrożała do 400 euro. W przypadku witaminy E problem był mniejszy, ale z mimo to z poziomu 5-6 euro jej koszt wzrósł do powyżej 30 euro, a obecnie kosztuje ona 17-19 euro.
Valentin Nenov z firmy Phileo wyjaśniał jakie są korzyści ze stosowania żywych drożdży ActiSaf w okresie przejściowym.
Okres przejściowy jest związany z największym ryzykiem. Następuje w nim zmiana diety, do której musi się dostosować mikroflora w żwaczu. Ponadto krowy borykają się z ujemnym bilansem energetycznym, a ich odporność jest upośledzona
- Żywe drożdże ActiSaf poprawiają warunki beztlenowe w żwaczu, optymalizują fermentację co zmniejsza ryzyko wystąpienia kwasicy oraz poprawia strawność paszy czyli zwiększa ilość energii - mówił Valentin Nenov.
Clémentine Oguey z firmy Pancosma przedstawiła nowy produkt dla krów mlecznych NexUlin.
Mleko jest drogie, ale w grudniu odnotowano spadki cen
- Po wycieleniu spożycie paszy nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb energetycznych przy wysokiej produkcji mleka. Dodatek paszowy NexUlin optymalizuje proporcję energii w diecie. Zawiera on kapsaicynę czyli skoncentrowany wyciąg z czerwonej papryki chili. Jest ona chroniona przed degradacją w żwaczu - tłumaczyła Clémentine Oguey.
- Ponad 50 proc. wszystkich pasz jest skażona co najmniej dwiema mikotoksynami - tłumaczył Marcin Wojcieszek z firmy Biomin Polska.
Mikotoksyny u bydła powodują zaburzenia w rozrodzie, wpływają na obniżoną produkcję mleka i zwiększone występowanie problemów metabolicznych. Są także odpowiedzialne za toksyczne związki w mleku.
Przedstawiciele firmy Noack przedstawili nowe przenośne urządzenie do badania kiszonek i surowców paszowych Aura firmy Zeiss. Zaprezentowali również jego działanie skanując pszenżyto.
- Aura NIR to przenośny ręczny analizator NIR dla żywieniowców, zootechników, rolników i hodowców zwierząt. Zapewnia szybką analizę składu zbóż, kiszonek oraz pasz. Jest ono poręczne, łatwe w użyciu i bardzo szybko daje nam wiarygodne wyniki - mówił Adam Żmijewski z firmy Noack.
Premier spotkał się z dostawcami mleka. Życzył im wyższych zysków
Koszt urządzenia wraz z całym osprzętowieniem wynosi około 16,5 tysiąca Euro.
Maciej Piękniewski z LNB zaprezentował nowy produkt LactoBoost jako brakujący element żywienia krów w okresie przejściowym.
- Wprowadza on do dawki cukry oraz ich pochodne, chronioną metioninę, żywe kultury drożdży oraz chronioną kapsaicynę. Jest bardzo smaczny co powoduje, że krowy chętnie pobierają paszę - tłumaczył Piękniewski.
Produkt należy podawać w ilości 0,5 kg na sztukę na dzień. Okres dawkowania wynosi 42 dni. W tym czasie krowa zje 21 kg produktu. Jego cena wynosi 5,5 złotych za kilogram czyli w całym okresie przejściowym hodowca wyda na niego 115,5 zł.
Prof. dr hab. Włodzimierz Nowak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił o nowych tendencjach w żywieniu w zasuszeniu i okresie przejściowym.
- Na podstawie publikacji w Journal of Dairy Sciences z lat 2015-2018 wynika, że po wycieleniu krowa ma mieć BCS 2,75-3,25. Należy także do minimum ograniczyć liczbę grup żywieniowych i przegrupowań w zasuszeniu oraz laktacji. To tylko jedne z wielu nowych tendencji - tłumaczył prof. Nowak.
Po konferencji odbyła się uroczysta kolacja oraz występ gwiazd wieczoru.