DuPont pomaga chronić zboża, rzepak i buraki cukrowe
28 czerwca firma DuPont we współpracy z DuPont Pioneer, Danko, Adob oraz BGŻ BNP Paribas zorganizowała spotkanie dla producentów roślinnych w Modgarbach pod Kętrzynem.
Spotkanie zostało podzielone na część wykładową oraz terenową. W pierwszej z nich Adam Chrzanowski, menedżer regionu północno-wschodniego, zaprezentował środki ochrony roślin firmy DuPont, zwracając szczególnie uwagę na te, które z powodzeniem stosowane są w tej części Polski.
Firma DuPont zaprezentowała Centrum Innowacji w Warszawie
Nowością na rynku jesiennych rozwiązań do zwalczania chwastów w zbożach ozimych będzie herbicyd Glean Strong 54 WG.
Technologie zastosowane w praktyce zaprezentowano na polach gospodarstwa. Poszczególne rozwiązania prezentowane były w pszenicy ozimej, na odmianie Arkadia o zimotrwałości 6 stopni. Pozostałe odmiany pszenicy z powodu wilgotnego grudnia i mroźnego stycznia bez okrywy śniegowej wymarzły.
Firma DuPont zaprezentowała przede wszystkim ochronę fungicydową zastosowaną na poletkach. Podstawowym proponowanym programem ochrony roślin jest stosowanie oprysków w kolejności: Wirtuoz 520 EC w ilości 1 l/ha chroniący przed chorobami podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym, rdzą brunatną, brunatną plamistością liści, septoriozami.
DuPont prezentuje swoje technologie
Kolejny spośród wielu programów ochrony zbóż ozimych dedykowany jest dla gospodarstw, które uprawiają odmiany o wyższej wrażliwości na septoriozy lub z problemem odpornych szczepów septorioz. Proponuje się zastosowanie w terminie T1 fungicydu Wirtuoz 520 EC w dawce 1 l/ha, natomiast w fazie rozwiniętego liścia flagowego fungicyd Treoris 350 SC w dawce 1,5 l/ha w mieszaninie z fungicydem zawierającym epoksykonazol 125 SC w dawce 0,6 l/ha.
W pakiecie premium proponowanym przez DuPont oferowana jest nie tylko wysoka ochrona przed chorobami podstawy źdźbła, septoriozami, brunatną plamistością liści, mączniakiem prawdziwym, ale również pozytywny wpływ na procesy fizjologiczne i stymulacja rozwoju systemu korzeniowego poprzez zastosowanie do pierwszego zabiegu fungicydowego Wirtuoz 520 EC w dawce 0,6 l/ha wraz z Vertisanem 200 EC w dawce 0,6 l/ha, w fazie rozwiniętego liścia flagowego użycie preparatu Treoris 350 SC w dawce 1,5 l/ha z Reveller 280 SC w dawce 0,6 l/ha.
Dokarmianie zbóż w fazie liścia flagowego i kłoszenia
Obecni na spotkaniu plantatorzy buraków cukrowych mieli okazję lustracji plantacji z wykorzystaniem rozwiązań herbicydowych DuPont: Safari 50 WG, Venzar 500 SC i Venzar 80 WP.
Safari 50 WG jest polecane jako ważny element większości mieszanin herbicydowych do ochrony plantacji buraka cukrowego przed chwastami (m.in. samosiewami rzepaku, szarłatu szorstkiego, rumianu polnego i wielu innych gatunków chwastów). Dodatek herbicydu Venzar 500 SCdo zabiegu herbicydowego, w dawce 0,5 l/ha, lub Venzar 80 WP w dawce 0,3 kg wpływa na zwiększenie spektrum jak i skuteczności zwalczania chwastów.
Dodatkowo zaprezentowano możliwość skutecznej ochrony plantacji buraków cukrowych fungicydem Acanto 250 SC w dawce 0,8-1 l/ha przed najważniejszymi chorobami - chwościkiem buraka, mączniakiem prawdziwym buraka i brunatną plamistością liści buraka.
Jaką odmianę rzepaku wybrać?
Podczas szkolenia doradca firmy Adob poruszył tematykę odpowiedniego nawożenia pszenicy ozimej, zwracając uwagę na szczególne zapotrzebowanie na mikroelementy, np. zasadności aplikacji miedzi w odmianie Arkadia - minimum 10 g/tonę spodziewanego plonu.
Duże dawki stosować jednak należy tylko do końca krzewienia, później miedź w dużych stężeniach jest fitotoksyczna. Podkreślono istotną rolę siarki, która działa plonotwórczo, ale pozwala też na lepsze wykorzystanie azotu. Należy przy tym kierować się zasadą, że siarka powinna stanowić w przeliczeniu na czysty składnik 1/7 ilości podanego azotu.
Przy dolistnym nawożeniu mikroelementami ważne są trzy czynniki. Pierwszy to jakość mikroelementu. Należy unikać tlenków i siarczanów, gdyż tych ostatnich nie należy mieszać z innymi komponentami.
Dokarmianie dolistne buraka cukrowego krzemem
Tego typu nawożenie dolistne zaleca się wykonywać późnym wieczorem lub w nocy, ponieważ następuje wystudzenie łanu i rozluźnienie aparatu szparkowego.
Daje to możliwość dłuższego wchłaniania substancji. Dbając o dobre przezimowanie roślin należy pamiętać o nawożeniu roślin mikroelementami jeszcze jesienią.
Na początek należy podać mikroelementy w fazie 3-4 liścia, dla zboża przede wszystkim miedź, mangan i molibden, odpowiedzialne za szybszy rozwój systemu korzeniowego i przez to lepsze przygotowanie rośliny do przezimowania. Dla rzepaku istotny jest bor i molibden.