DuPont prezentuje swoje technologie
Firma DuPont istnieje 214 lat. Ten globalny koncern był zróżnicowany pod względem profilu produkcji. Przez pierwsze 100 lat koncentrował się na produkcji czarnego prochu strzelniczego. - Z unikalnych w dziejach ludzkości materiałów warto wymienić Nylon, Celofan, Kevlar i Nomex - powiedział Arkadiusz Orkiszewski rozpoczynając spotkanie.
W Polsce DuPont istnieje już 40 lat. Przedstawicielstwo w naszym kraju otwarto w 1975 roku. W strukturze koncernu wydzielono trzy podstawowe aspekty - zapewnienie żywności, energii i ochrony.
W związku z taką strategią, takie marki jak Chemours zostały wydzielone. 11 grudnia ubiegłego roku podpisano umowę intencyjną łącząca firmy Dow oraz DuPont. W wyniku fuzji powstanie podmiot o nazwie DowDuPont, z którego będą wydzielone spółki notowane na nowojorskiej giełdzie: DowDuPont Agriculture, DowDuPont Material Science oraz DowDuPont Speciality Products. Proces ten trwać będzie 18-24 miesięce.
Połączenie pozwoli uzyskać obroty w skali światowej na poziomie 18-19 mld dolarów rocznie. Jeśli dokonać bilansu struktury obroty to nowy podmiot będzie miał zbilansowany udział obrotu materiałem genetycznym i ŚOR w proporcjach zbliżonych do 50 na 50 proc. Obecnie obroty firm wynoszą: 11 mld dolarów DuPont-Pioneer oraz 7 mld dolarów Dow. Odpowiedzialnym za fuzję został James C. Collins, Jr., pełniący funkcję executive vice president DuPont.
Pentiopirad - dostępny w dwóch preparatach do ochrony zbóż
Dwa produkty zawierająca pentiopirad są dostępne dla klientów DuPont. Pierwszym preparatem stosowanym w zabiegu T1 jest Vertisan 200 EC. Preparat jest zarejestrowany w uprawach pszenicy oraz jęczmienia. Zwalcza kontaktowo oraz systemicznie następujące choroby:
- Pszenica
- Paskowana septorioza liści (Septoria tritici),
- Septorioza plew (Septoria nodorum),
- Rdza brunatna zbóż (Puccinia recondita),
- Rdza żółta (Puccinia striiformis),
- Brunatna plamistość liści (Helminthosporium tritici-repentis)
- Mączniak prawdziwy zbóż (Blumeria graminis)
- Jęczmień
- Plamistość siatkowa jęczmienia (Pyrenophora teres),
- Rynchosporioza liści zbóż (Rhynchosporium secalis),
- Rdza jęczmienia (Puccinia hordei),
- Ramularia jęczmienia (Ramularia collo-cygni),
- Fizjologiczne plamistości liści
Pentiopirad oprócz skutecznego przemieszczania się w liściu stymuluje rozwój systemu korzeniowego.
Drugim produktem stanowiącym mieszaninę pentiopiradu z chlorotalonilem stosowanym w fazie T2 jest Treoris 350 SC. Produkt jest zarejestrowany w pszenżycie i jęczmieniu.
- Jęczmień
- mączniak prawdziwy zbóż,
- rynchosporioza,
- plamistość siatkowa.
- Pszenica i pszenżyto
- brunatna plamistość liści,
- mączniak prawdziwy,
- rdza brunatna,
- septorioza paskowana liści pszenicy,
- septorioza plew.
Ochrona rzepaku
Salsa 75 WG zawiera substancję aktywną: etametsulfuron metylu. Preparat jest skuteczny przeciwko kapustowatym, bodziszkom i fiołkom. Posiada bardzo szerokie okno aplikacji. Rzepak toleruje zabieg tym preparatem już od fazy liścieni. Zalecana dawka wynosi 20-25 g/ha w połączeniu z adiuwantem Trend® 90 EC w ilości 0,1 l na 100 l cieczy roboczej.
Avanut 150 EC to polecany przez DuPont insektycyd, skuteczny przeciwko słodyszkowi i chowaczowi czterozębnemu. Jest to insektycyd o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Preparat można stosować szkodnikom w fazie żółtego pąka wraz z fungicydem Acanto® 150 EC. Jest nieszkodliwy dla pszczół, lecz jak zaznaczono, pszczoła potraktowana Avantem nie zostanie wpuszczona do ula z powodu nieswoistego zapachu.
Acanto 250 EC To fungicyd zarejestrowany w uprawach zbóż, rzepaku i buraków cukrowych. Może być stosowany w fazie BBCH 59-69. Zalecana dawka to 1l/ha. Preparat Acanto® 250 SC to fungicyd systemiczny zwalczający choroby w:
- Zbożach
- brunatna plamistość liści (DTR),
- mączniak prawdziwy,
- rdza brunatna,
- paskowana septorioza liści i septorioza plew,
- rdza jęczmienia,
- plamistość siatkowa,
- rynchosporioza,
- Rzepaku
- czerń krzyżowych,
- zgnilizna twardzikowa,
- Burakach cukrowych
- chwościk buraka,
- mączniak prawdziwy,
- brunatna plamistość liści
- czerń krzyżowych
Co się dzieje w rolnictwie i na rynkach żywności na świecie?
Referat pod tym tytułem wygłosił prof. Czesław Nowak, zwracając uwagę na stale rosnącą liczbę ludności na świecie. - Co zrobić aby zapewnić żywność dla rosnącej populacji? Albo zintensyfikować produkcję żywności, albo "zwiększyć odstrzał bocianów" - stwierdził Nowak.
Profesor zwrócił uwagę na fakt, że Chiny i Indie są dwoma najludniejszymi krajami na świecie. - Najludniejszymi, ale nie najbiedniejszymi - stwierdził. Tam potrzeba ogromnej ilości żywności oraz pasz.
Do niedawna najwięcej ludności mieszkało na terenach wiejskich. Obecnie 54 proc. ludności zamieszkuje aglomeracje (dane z 2015 r. dotyczą 195 państw i 72 terytoriów zależnych). - Musimy sobie uzmysłowić, że świat się zmienia. Bezpieczeństwo żywnościowe musi być priorytetem gospodarki świata i Polski - apelował.
Po raz pierwszy w dziejach ludzkości rolnictwo nie jest głównym pracodawcą na świecie. Obecnie pracuje w nim 34,7 proc. populacji Ziemi, w przemyśle 22,4 proc., a w usługach 42,9 proc.