Biomin Polska świętował 10-lecie istnienia
Hodowcy i producenci bydła mlecznego, a także trzody chlewnej oraz drobiu na przełomie lutego i marca spotkali się w Jachrance podczas jubileuszowego Biomin Forum.
Krowy pod oceną produkowały w ubiegłym roku 8298 kilogramów mleka
- Biomin Forum to cykliczna impreza, która cieszy się dużą popularnością wśród naszych klientów. Organizujemy ją od wielu lat. W tym roku mamy wyjątkową okazję. Minęło już bowiem 10 lat, odkąd nasza firma rozpoczęła działalność w Polsce - mówił rozpoczynając konferencję Karol Rudnicki, dyrektor zarządzający Biomin Polska.
Tematem przewodnim spotkania była redukcja antybiotyków w produkcji zwierzęcej jako wyzwanie dla Polski.
Bakterie stają się coraz bardziej oporne na istniejące antybiotyki. Wskutek tego maleje liczba środków, którymi można leczyć zwierzęta, ale także ludzi.
- Biomin w Polsce istnieje od 10 lat. To był jeden z pierwszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, na który weszliśmy - mówił Erich Erber, założyciel Erber Group, do której należy firma Biomin.
Erich Erber przypomniał również najważniejsze wydarzenia tzw. kroki milowe firmy. Jednym z nich było uzyskanie rejestracji przez Unię Europejską dla FUMzyme®.
Opowiedział również o koncepcji 3 S na które składają się science (nauka), service (serwis) oraz speed (szybkość).
Drób produkowany w Polsce jest zdrowy. Konsumenci muszą o tym wiedzieć
- Badania i nauka to siła napędowa naszej firmy. Posiadamy własny ośrodek, w którym sami podejmujemy decyzje. Serwis to między innymi nasza działalność usługowa. Oprócz produktów oferujemy również szkolenie takie, jak to forum. Z kolei szybkość to przede wszystkim natychmiastowa odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. Zawsze musimy być gotowi i czujni. Nie możemy odpuszczać oraz spoczywać na laurach - mówił Erich Erber.
Do 2050 roku liczba ludności zwiększy się z 7,2 do 9,3 mld. Tym samym wzrośnie również spożycie mięsa, które już w 2030 r. może wynieść 350 milionów ton.
Obecnie przemysł produkcji białka zwierzęcego jest wart 1 bilion 537 miliardów 546 milionów. Na 140 mln ton białka pochodzącego od zwierząt spożywanego rocznie na kuli ziemskiej 85 mln ton pochodzi z mięsa, 25 mln ton z mleka, 20 mln ton z ryb i owoców morza, a 10 mln z jajek.
Zdaniem Franza Waxeneckera, dyrektora innowacji i rozwoju firmy Biomin, obecnie mamy do czynienia ze zmianą nawyków żywieniowych.
ASF szerzy się w Wietnamie. Kolejne państwo dotknięte chorobą
- Mieszkańcy Indii jedzą dziennie w sumie 50 gramów białka na osobę, z czego 40 gramów jest pochodzenia roślinnego. Dzieje się tak głównie ze względów kulturowych. Z kolei mieszkańcy USA czy UE jedzą niemal 80 g białka dziennie, z czego zdecydowana przewaga, bo aż 50 g jest pochodzenia zwierzęcego - mówił Franz Waxenecker.
Podczas forum organizatorzy przygotowali bloki tematyczne. W panelu poświęconym hodowcom bydła uczestnicy wysłuchali wystąpień na temat niskiej odporności krów jako konsekwencji obecności mikotoksyn w paszy, problemów z jakimi zmagają się niemieckie fermy mleczne oraz wysokowydajnej produkcji przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia antybiotyków.
Wykłady te wygłosili Żanetta Chodorowska, doradca wsparcia technicznego Biomin, Wolfgang Markert, dyrektor działu doradców wsparcia technicznego Biomin oraz lekarz weterynarii Tomasz Jankowiak, prezes Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis.
Hodowcy trzody chlewnej wysłuchali wystąpień o tym jak odchować optymalną liczbę prosiąt nie korzystając z antybiotyków, na temat roli mikotoksyn w zdrowiu świń oraz zarządzania i bioasekuracji fermy. Wygłosili je prof. dr hab. Zygmunt Pejsak oraz Konstantinos Sarantis i Ferdinand Entenfeller z firmy Biomin.
Krowy w Polsce żyją średnio 5,51 roku
Sesja poświęcona tematyce drobiu również składała się z trzech wykładów. Mark Karimi, doradca wsparcia technicznego Biomin mówił o praktycznej strategii redukcji antybiotyków w produkcji drobiarskiej. Łukasz Dominiak, dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa w Polsce opowiedział o globalnych wyzwaniach przed jakimi stoi polska branża drobiarska. Z kolei Prof. dr hab. Piotr Szeleszczuk z SGGW w Warszawie mówił o rozważnym stosowaniu antybiotyków w zrównoważonej produkcji drobiarskiej.
Po sesji wykładowej uczestnicy forum wzięli udział w jubileuszowej gali z okazji 10-lecia istnienia Biomin Polska.