Beztlenowce wywołują biegunki u prosiąt
Beztlenowce a zwłaszcza Clostridium perfringens typu A są obecnie głównym czynnikiem wywołującym biegunki u prosiąt ssących. Firma IDT Biologika zorganizowała konferencję na ten temat, na której zaprezentowała również nową szczepionkę przeciwko zapaleniu jelit u prosiąt ssących.
Zakażenia Clostridium perfringens typu A u prosiąt, diagnostyka i postępowanie. To temat przewodni spotkania zorganizowanego przez firmę IDT Biologika, które odbyło się 10 lutego w hotelu Osada Karbówko w Elgiszewie w woj. kujawsko-pomorskim. W konferencji uczestniczyli lekarze weterynarii, których przywitał przedstawiciel organizatora dr n. wet Robert Panek.
Przetwórcy w Niemczech nie chcą podnieść cen tuczników
Dr Ruth Wilmsen z Niemiec mówiła o biegunkach prosiąt ssących oraz o tym, jaki jest sens szczepień przeciwko Clostridium perfringens typu A. Na początku przedstawiła rodzaje biegunek u prosiąt oraz ich przyczyny czyli wirusy, pasożyty i bakterie wśród których są beztlenowce.
Dobra diagnostyka to zdaniem dr Ruth Wilmsen kluczowy element w walce z patogenami, w tym z beztlenowcami. Lekarze weterynarii powinni przemyśleć jak i pod kątem jakich badań mają pobrać wymaz. Czy może ma to być suchy wymaz, czy z podłoża, czy może z kału? Jeżeli mają wątpliwości powinni się najpierw kontaktować się z laboratorium.
- Nie proście hodowców o to, żeby pobierali wymazy za was. Aby być pewnym, że są dobrze tj. higienicznie pobrane od odpowiednich zwierząt tj. nie leczonych oraz pochodzących z różnych miotów, musicie to robić sami - mówiła Ruth Wilmsen.
Dr Waldemar Szczurek przedstawił praktyczne podejście i kontrolę zakażeń beztlenowcami u prosiąt zebrane podczas 25 lat pracy na fermach trzody chlewnej. Potwierdził on, że biegunki u jednodniowych prosiąt są spowodowane bakterią Escherichia coli, a w okresie 2-5 dni po narodzinach głównie przez Clostridium perfringens typu A. Duży wpływ na ich występowanie ma niewłaściwe żywienie loch przed porodem.
Dobrostan zwierząt ważny, ale coraz droższy
- Chciałbym, żeby nowoczesna weterynaria nie dopuszczała do pojawienia się problemu na fermie. Jako lekarze powinniśmy być świadomi tego co może się wydarzyć. W ramy naszych obowiązków powinniśmy wziąć także prawidłowe żywienie oraz warunki środowiskowe przebywania świń - mówił Waldemar Szczurek.
Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak mówił o zakażeniach beztlenowcami u świń ze szczególnym uwzględnieniem prosiąt. Zwrócił on uwagę na fakt, że kiedyś głównym problemem była kolibakterioza. Teraz hodowcy potrafią sobie z nią radzić, a do laboratorium w Puławach trafiają próbki pobrane w kierunku badań na beztlenowce, głównie Clostridium perfringens typu A, które stają się główną przyczyną biegunek u prosiąt.
- W 2016 r. przebadaliśmy 250 próbek z terenu od prosiąt u których stwierdzono problemy z biegunką. W 65 proc. przypadków wykazaliśmy, że te beztlenowce wytwarzają równocześnie dwie toksyny tj. alfa i beta 2. A właśnie większość naukowców uważa, że Clostridium perfringens typu A jest tylko wtedy patogenny, kiedy produkuje te dwie toksyny - mówił prof. Pejsak.
Spotkanie zakończył wykład dra Herberta Polligkeita z Niemiec, który mówił o nowej szczepionce przeciwko zapaleniu jelit u prosiąt ssących Clostriporc A, która jest już dostępna w Polsce.