Przetwórcy w Niemczech nie chcą podnieść cen tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
13-02-2017,11:55 Aktualizacja: 13-02-2017,11:55
A A A

Producenci tuczników w Niemczech od początku tego roku trafiają na mocny opór ze strony przetwórców w sytuacji, kiedy chcą podnieść cenę skupu tych zwierząt - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Tuczniki w piątym tygodniu 2017 r. tj. od 30 stycznia do 5 lutego były tańsze o 5 eurocentów. Ta sytuacja spowodowała również spadek cen w Polsce w 6 tygodniu bieżącego roku o 10-20 groszy za kilogram. Zakłady mięsne za klasę E oferują obecnie cenę w przedziale 5,90 — 6,30 złotych za kilogram wbc.

Producenci tuczników należący do KZP-PTCH jeszcze w 5 tygodniu 2017 r. otrzymywali za kilogram żywca 5,11 zł. W szóstym zmalała ona do wielkości 5,04 zł za kilogram.

ASF, padłe dziki, kolejne przypadki

Wirus ASF potwierdzony w zwłokach kolejnych dzików

Afrykański pomór świń zabił kolejne dziki w woj. lubuskim i mazowieckim. Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia sto dziewięćdziesiątego dziewiątego, dwusetnego, dwieście pierwszego i dwieście drugiego...

W Niemczech w szóstym tygodniu 2017 r. obserwowano umiarkowany popyt na żywiec wieprzowy. Niskie temperatury nie sprzyjają większej podaży na mięso wieprzowe, więc ceny skupu tuczników powinny pozostać na podobnym poziomie także w najbliższym tygodniu.

Tuczniki, jak informuje KZP-PTCH, drożeją obecnie we Francji. 9 lutego kosztowały one 1,38 euro za kg wbc tj. ok. 5,9 zł/kg. Cena skupu żywca wieprzowego rośnie również w Hiszpanii, gdzie 9 lutego wynosiła 1,16 euro za kg wbc tj. ok. 4,98 zł/kg. Z kolei w Danii i Holandii utrzymały się one na tym samym poziomie i wyniosły odpowiednio 10 DKK/kg wbc tj. ok. 5,78 zł/kg oraz 1,55 euro/kg wbc tj. ok. 6,65 zł/kg.

Cena tuczników w Niemczech, ale także w całej Unii Europejskiej może w najbliższym czasie utrzymywać się na obecnym poziomie. Jak informuje KZP-PTCH wpłynie na to duża konkurencja na rynku chińskim taniej wieprzowiny ze Stanów Zjednoczonych. W efekcie więcej tego mięsa może pozostać na unijnym rynku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA