Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne?
Ukraina zawiesiła funkcjonowanie nowego korytarza zbożowego przez Morze Czarne z powodu zagrożenia ze strony rosyjskich samolotów bojowych - poinformowała w czwartek firma konsultingowa Barva Invest z siedzibą w Kijowie.
”Chcielibyśmy poinformować was o czasowym zawieszeniu ruchu statków do i z (portów). Obecny zakaz obowiązuje na 26 października, ale możliwe, że zostanie przedłużony” – napisała firma na Telegramie.
Władze ukraińskie nie skomentowały na razie tych doniesień.
Według Barva Invest zakaz ruchu statków wprowadzono dwa dni temu na polecenie wojska, które wskazało na zwiększoną aktywność rosyjskiego lotnictwa w tym regionie.
ONZ: tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy
Rosyjski dyktator Władimir Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że polecił siłom powietrznym patrolowanie Morza Czarnego samolotami wyposażonymi w rakiety Kindżał.
Ukraina uruchomiła w sierpniu "korytarz humanitarny” dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego po wycofaniu się w lipcu przez Rosję z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.
Według władz ukraińskich z „korytarza humanitarnego” skorzystało dotąd 40 statków, które wywiozły z Ukrainy 1,5 mln ton ładunku, przede wszystkim zboża, nasion oleistych i oleju roślinnego. Ukraińscy producenci rolni szacowali w tym tygodniu, że ten nowy szlak może umożliwić eksport nawet 2,5 mln ton żywności miesięcznie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś