ONZ: tymczasowy ukraiński korytarz zbożowy nie powinien zastępować szerszej umowy
Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy. Nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.
W lipcu Rosja wypowiedziała wynegocjowaną m.in. przez ONZ umowę, która umożliwiła eksport zboża z Ukrainy z trzech portów. Od tego czasu Kijów uruchomił tzw. tymczasowy korytarz humanitarny, próbując przełamać rosyjską blokadę. W ostatnich dniach dwa statki wypłynęły z ukraińskiego portu w Czarnomorsku, korzystając z trasy wzdłuż wybrzeży Rumunii i Bułgarii - przypomniał Reuters.
Ważne ubezpieczenie
"Widzimy pewne możliwości eksportu, które są pozytywnie oceniane, ponieważ ważne jest, aby zboże trafiało na światowe rynki" - powiedziała Reutersowi Rebeca Grynspan.
"Jedyną rzeczą, która zmniejszy ryzyko i ustabilizuje (...) sytuację, jest porozumienie, które zostanie poparte przez wszystkich partnerów" - zauważyła przedstawicielka ONZ, dodając, że nie jest w stanie podać żadnych ram czasowych porozumienia.
Komisarz ONZ ds. praw człowieka: wzrost cen żywności w Afryce po wyjściu Rosji z umowy zbożowej
Reuters poinformował, że kompania ubezpieczeniowa Lloyd's of London prowadzi rozmowy z ONZ w sprawie zapewnienia ochrony dla ukraińskich transportów zboża. Transporty zostaną ubezpieczone, jeśli uda się osiągnąć nowe porozumienie w sprawie korytarza czarnomorskiego. "Ubezpieczenie jest istotną częścią porozumienia" - powiedziała Grynspan.
To realne rozwiązania
Agencja Reutera przypomniała, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział 23 września, że o ile Moskwa nie neguje wysiłków ONZ na rzecz ożywienia porozumienia w sprawie eksportu zboża przez Morze Czarne, o tyle sekretarz generalny ONZ proponuje "nierealistyczne" rozwiązania, ponieważ nie uwzględnia się w negocjacjach eksportu rosyjskich zbóż i nawozów.
"Jesteśmy przekonani, że przedstawiliśmy realne rozwiązania kwestii poruszonych przez Rosję. Chcemy mieć możliwość wyjaśnienia, dlaczego uważamy, że są to realne rozwiązania" - powiedziała w tej kwestii Rebeca Grynspan.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś