Katastrofalne straty sektora rolnego Ukrainy w wyniku wojny. Spadek produkcji zbóż sięga niemal 40 proc.
W wyniku agresji Rosji na Ukrainę sektor rolny zaatakowanego państwa poniósł w 2022 roku katastrofalne straty. Oprócz spadku wielkości produkcji, wynoszącego niemal 40 proc. w przypadku zbóż, ograniczona została możliwość bezpiecznego eksportu żywności na rynki zagraniczne - powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda za Państwową Służbą Statystyki Ukrainy.
Na skutek wojny rolnicy w naszym kraju stracili nie tylko dostęp do upraw i możliwość uzyskiwania zbiorów, ale także dochody ze sprzedaży efektów swojej pracy. Kombinacja tych czynników doprowadziła do katastrofalnych skutków. W 2022 roku wielkość produkcji zbóż zmniejszyła się o blisko 40 proc., warzyw - o 25 proc., a owoców - o 10 proc. - czytamy na łamach serwisu.
Jak dodano, utrata ponad 32 mln ton zbiorów zbóż w ubiegłym roku miała "niebagatelny wpływ na sektor (rolny) i całą gospodarkę państwa".
Najgorsza sytuacja panuje w częściowo okupowanych regionach południowej Ukrainy, będących do czasu rosyjskiej inwazji "spichlerzem" kraju. W obwodzie chersońskim wielkość produkcji zbożowej zmniejszyła się o niemal 100 proc., natomiast w obwodach zaporoskim, a także donieckim i ługańskim na wschodzie państwa - o 75-80 proc.
Szefowie resortów rolnictwa Polski i Węgier: konieczne utrzymanie koalicji ws. wywozu zbóż z Ukrainy
Obwód chersoński ucierpiał szczególnie, ponieważ zanotowano tam ogromne straty niemal we wszystkich kategoriach roślin uprawnych. Podobnie fatalne wyniki jak w przypadku zbóż osiągnięto w 2022 roku na Chersońszczyźnie pod względem produkcji m.in. pomidorów, cebuli, ziemniaków czy jabłek - wynika z analizy ukraińskiego urzędu statystycznego.
Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli w lipcu 2022 roku z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 17 maja 2023 roku inicjatywa zbożowa została przedłużona o kolejnych 60 dni. Jak podkreśliło w pierwszej połowie czerwca brytyjskie ministerstwo obrony, Moskwa utrudnia jednak eksport zboża z Ukrainy, celowo spowalniając inspekcje i blokując niektóre statki.
Obecnie kontrolowany jest tylko jeden lub dwa statki dziennie, podczas gdy jesienią 2022 roku było to sześć do ośmiu - zauważył resort w Londynie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś