FAO: programy socjalne lekarstwem na wyjście z biedy i głodu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2015,12:10 Aktualizacja: 15-10-2015,12:47
A A A

Programy socjalne w 2013 roku uratowały około 150 milionów ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie - wynika z opublikowanego dorocznego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

W dokumencie na temat stanu światowego wyżywienia i rolnictwa oenzetowska organizacja podkreśliła, że programy socjalne są skuteczne, napędzają inwestycje w rolnictwo i inną działalność gospodarczą, nie sprawiają też, że ludzie przestają pracować.

marnowanie żywności, raport Nie marnuj jedzenia 2015, Federacja Polskich Banków Żywności

Polacy marnują tony żywności. Kosze pełne jedzenia

Blisko 2 mln ton żywności rocznie marnuje się w polskich domach. Najwięcej wyrzuca się pieczywa, owoców, wędlin, warzyw oraz jogurtów - wynika z ogłoszonego raportu "Nie marnuj jedzenia 2015", przygotowanego przez Federację...

Zdaniem FAO w ciągu ostatnich dekad wiele krajów dokonało znaczących postępów w walce z biedą, zwłaszcza w Azji Wschodniej, Południowej i w regionie Pacyfiku. Wciąż są jednak miejsca - jak Afryka Subsaharyjska - które zmagają się z "ubóstwem trwałym".

Z raportu wynika, że wciąż prawie miliard ludzi na całym świecie żyje w skrajnym ubóstwie, czyli za mniej niż 1,25 dolara dziennie.

By zwalczyć głód, choroby i biedę, FAO rekomenduje wykorzystanie programów socjalnych, w formie pomocy społecznej, ubezpieczeń i projektów na rynku pracy. Działania są skuteczne, co potwierdza sukces w walce z biedą w Brazylii, Etiopii, Indiach i Meksyku.

Jednak "same świadczenia socjalne nie są wystarczające, by wyciągnąć ludzi z biedy" - czytamy w raporcie. Organizacja zaleca także wdrażanie programów rozwoju terenów wiejskich oraz współpracę w tej kwestii społeczności międzynarodowej.

Jako że jednym z 17 wielkich celów 15-letniej Agendy Rozwojowej przyjętej pod koniec września przez ONZ jest wyeliminowanie biedy pod wszystkimi jej postaciami, organizacja zaleca rozszerzenie programów socjalnych i inwestycji dla najbiedniejszych, co ma kosztować ok. 267 mln dolarów do końca 2030 r.

Poleć
Udostępnij