Coraz popularniejsza agrowoltaika - rolnictwo i produkcja energii w jednym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2024,8:30 Aktualizacja: 18-08-2024,11:28
A A A

Globalną wartość agrowoltaiki (ang: agrivoltaics) raport Allied Market Research oceniał na 3,6 mld USD w 2021 r. Dynamiczny wzrost ma sprawić, że w 2031 r. wartość tego rynku osiągnie 9,3 mld USD.

„Jeśli mieszkaliście w domu, w którym w ogrodzie była trampolina, mogliście zauważyć, że trawa pod nią rośnie niewiarygodnie szybko. Jest tak dlatego, że niektóre rośliny rosną lepiej, jeżeli są do pewnego stopnia chronione przed słońcem” - tak mechanizm korzystnego sąsiedztwa paneli słonecznych i upraw wyjaśnia w artykule na stronie Uniwersytetu Zachodniego Ontario Joshua M. Pearce, inżynier, specjalista technologii fotowoltaicznych.

W artykule naukowym opublikowanym w ub.r., autorstwa Pearce'a, Uzaira Jamila z Uniwersytetu Zachodniego Ontario i Abigail Bonnington z Uniwersytetu Dalhousie, podkreślono, że efektywność wykorzystania terenów rolnych rośnie dzięki agrowoltaice. Duża liczba paneli słonecznych wytwarza swoisty mikroklimat, korzystny dla niektórych upraw. Panele chronią nie tylko przed słońcem, także przed silnymi wiatrami i gradem. Dzięki obecności paneli, łatwiej też zapobiegać erozji gleby, stąd też np. w Chinach udane projekty wykorzystywania farm fotowoltaicznych do zazieleniania wyjałowionych i wyschniętych terenów.

fotowoltaika, agrowoltaika, oze, branża pv

Ministerstwo rolnictwa nie planuje zmian przepisów pod kątem agrowoltaiki

Ministerstwo rolnictwa nie widzi potrzeby zmiany przepisów odnoszących się do agrowoltaiki - instalacji fotowoltaicznych na gruntach wykorzystywanych rolniczo. Branża PV przekonuje tymczasem, że agrowoltaika to...

Pod panelami można uprawiać zioła, szpinak, brokuły, pomidory i ziemniaki, w Kanadzie testowano też z powodzeniem truskawki i różnego typu jagody. Belgijscy specjaliści opisywali w styczniu br. użycie paneli słonecznych jako ochrony w eksperymentalnym sadzie grusz w Bierbeek.

Eksperci policzyli, że mniej niż 1 proc. powierzchni Kanady wystarczyłby do tego, by z użyciem agrowoltaiki wyprodukować ponad 25 proc. elektryczności potrzebnej w kraju.

W dodatku, podkreślają specjaliści, łączenie produkcji energii bez użycia paliw kopalnych z rolnictwem, zyskuje poparcie nawet wśród konserwatywnych wyborców. Badanie w USA z 2022 r. pokazało, że 81,8 proc. respondentów na terenach wiejskich, od Michigan do Teksasu, uznało połączenie rolnictwa z produkcją energii za korzystne, doceniając możliwość dodatkowych dochodów i dywersyfikacji działalności jako zabezpieczenia w przypadku złych plonów.

Poleć
Udostępnij