Brazylia. Narasta spór na tle mięsa w kontekście umowy UE-Mercosur

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2024,8:00 Aktualizacja: 26-11-2024,8:23
A A A

Hurtownie mięsa w Brazylii wstrzymują dostawy do lokalnych sklepów francuskiej sieci Carrefour w proteście przeciw zapowiedziom szefa tej firmy, że nie będzie sprzedawać we Francji mięsa pochodzącego z państw Mercosur – podała w poniedziałek brazylijska prasa.

Prezes Grupy Carrefour Alexandre Bompard zasugerował w ubiegłym tygodniu, że w akcie solidarności z francuskimi rolnikami, którzy protestują przeciwko negocjowanej obecnie umowie handlowej UE-Mercosur, sklepy Carrefour we Francji nie będą sprzedawały mięsa pochodzącego z krajów tego południowoamerykańskiego bloku gospodarczego.

mercosur, umowa handlowa, ke, komisarz, wojciechowski

Wojciechowski: umowa z Mercosurem zwiększyłaby import rolny do UE o 2 mld euro

Według analiz Komisji Europejskiej, ewentualne zawarcie umowy handlowej z krajami Mercosuru oznaczałoby zwiększenie importu produktów rolnych o 2 mld euro - poinformował w poniedziałek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz...

Według brazylijskiego dziennika "Folha de Sao Paulo", w reakcji na tę zapowiedź główne hurtownie wołowiny w Brazylii wstrzymały dostawy mięsa do sklepów francuskiej sieci. Doniesienia te potwierdziła część brazylijskich producentów żywności.

Carrefour zdementował te informacje, określając je jako "bezzasadne" i zapewnił, że w brazylijskich sklepach nie ma niedoborów mięsa – podała w niedzielę agencja Reutera.

Do sprawy odniósł się minister rolnictwa Brazylii Carlos Favaro, który potępił zapowiedzi Carrefoura i oświadczył, że do akcji hurtowników wołowiny przyłączają się także niektórzy producenci drobiu. Zapewnił, że działania te mają poparcie resortu i krajowego stowarzyszenia eksporterów mięsa ABIEC.

Ministerstwo rolnictwa w Brasilii wyraziło "rozczarowanie" z powodu oświadczenia Bomparda i oceniło, że było ono motywowane protekcjonizmem handlowym. "Folha de Sao Paulo" zaznacza, że do Francji trafia zaledwie 0,5 proc. brazylijskiego eksportu mięsa, a do UE – od 3,5 do 5 proc.

Szef sieci Carrefour skierował w ubiegłą środę list do głównego związku zawodowego francuskich rolników, FNSEA, w którym poinformował, że sieć nie będzie sprzedawała mięsa pochodzącego z krajów Mercosur. Potem zaznaczył, że decyzja ta jest podyktowana "solidarnością ze światem rolniczym". Sprecyzował też, że wołowina i wieprzowina oferowana w sklepach sieci we Francji to w 96 procentach produkcja krajowa.

ue, mercosur, umowa handlowa, wymiana handlowa

Polska i Francja wspólnie przeciw umowie UE-Mercosur. "Zagrożenie dla rolnictwa"

Resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy handlowej między UE a krajami Mercosur - oświadczył w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dodał, że Polska wspólnie z Francją będą blokować dopuszczenie na...

Sieć Carrefour sprecyzowała również, że decyzja dotyczyłaby tylko sklepów na terenie Francji. Przy czym, jak podał dziennik "Les Echos", Brazylia jest dla Carrefoura drugim rynkiem po Francji - w 2023 roku przypadło na nią 23 proc. sprzedaży.

Sprzeciw wobec umowy o wolnym handlu UE-Mercosur jest głównym hasłem protestów rolników we Francji, wznowionych w ostatnich dniach. Negocjacje dotyczące tej umowy trwają już ponad 20 lat i powoli zbliżają się do końca. Wstępnie oczekiwano, że umowa może zostać podpisana podczas ubiegłotygodniowego szczytu grupy G20 w Rio de Janeiro, ale tak się jednak nie stało.

Przeciwko umowie w obecnej formie protestuje część unijnych państw na czele z Francją. Brdzo krytycznie do jej zapisów odnosi się polskie ministerstwo rolnictwa. Rolnicy z Francji i Polski podkreślają, że w wyniku umowy unijny rynek mogą zalać tańsze produkty z krajów Mercosur, tj. Brazylii, Argentyny, Paragwaju, Boliwii i Urugwaju, które jednak nie spełniają surowych norm UE dotyczących hodowli i produkcji rolnej.

Poleć
Udostępnij