Australia. Ptasia grypa uderzyła nawet w McDonald'sa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Pawliszak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-07-2024,8:50 Aktualizacja: 04-07-2024,8:52
A A A

W wyniku epidemii ptasiej grypy, która wymusiła ubój kur niosek i wywołała niedobór jaj, sieć restauracji fast food McDonald's tymczasowo skróciła godziny serwowania śniadań w Australii - podała agencja AFP w czwartek. Odwołano także konkursy piękności kur.

Od kilku miesięcy Australia walczy z ogniskami wirusa ptasiej grypy, w wyniku czego ponad milion kur niosek zostało uśmierconych, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby - informował w czerwcu minister rolnictwa, rybołówstwa i leśnictwa Murray Watt.

"Ze względu na bieżące trudności w branży starannie zarządzamy dostawami jaj" - poinformował klientów sieć McDonald's, która - jak podaje na swojej stronie internetowej - ma w Australii ponad 1000 restauracji.

ptasia grypa, grypa ptaków, szczepionka, szczepionki

USA. Moderna prowadzi zaawansowane badania na szczepionką przeciwko ptasiej grypie w technologii mRNA

Amerykańska firma Moderna prowadzi zaawansowane badania na szczepionką przeciwko ptasiej grypie w technologii mRNA. Prace te wspiera finansowo rząd USA. Wyniki badań klinicznych mają być znane jesienią 2024 r. Technologia mRNA dobrze sprawdziła się...

Z powodu zaistniałych problemów zamówienia na zestawy śniadaniowe są przyjmowane do godz. 10.30, a nie południa, jak dotychczas.

Lokalne media informują także o ograniczeniu sprzedaży jaj przez supermarkety, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju.

"Ponad 20 milionów kur pozostaje pod opieką setek ferm drobiu w całej Australii, które będą nadal ciężko pracować, aby zapewnić, że jaja znajdą się na półkach sklepowych" - uspokajał w zeszłym tygodniu Rowan McMonnies, dyrektor zarządzający organizacji branżowej Australian Eggs.

W związku z ptasią grypą organizatorzy konkursów piękności dla kur odwołali część wydarzeń tego typu, w tym zaplanowany na 26 września pokaz Melbourne Royal Poultry Competition 2024.

"Niektóre z naszych szczepów (...) są niezastąpione, więc najlepsze, co możemy zrobić, aby zapewnić im bezpieczeństwo, to trzymać je w domu" - powiedziała Anne Beaty, sekretarz jednego ze stowarzyszeń miłośników drobiu.

Poleć
Udostępnij