Żywność pod kontrolą na każdym etapie łańcucha dostaw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2021,8:10 Aktualizacja: 29-01-2021,8:14
A A A

W resorcie rolnictwa podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad projektem "paszportyzacja polskiej żywności".

Minister Grzegorz Puda zaznaczył, że wdrożenie programu zapewni możliwość uzyskania wiarygodnej informacji o żywności na każdym etapie łańcucha dostaw, co jest zgodne z oczekiwaniami konsumentów, którzy chcą wiedzieć, skąd pochodzi produkt.

czechy, sprzedaż rodzimej żywności, Stanisław Bizoń

Czesi wyrzucają polską żywność

Spożywczy protekcjonizm rządu w Pradze, choć zapewne niezgodny z unijnym prawem, może uderzyć w polskich eksporterów żywności. Od przyszłego roku 55 proc. produktów sprzedawanych w czeskich sklepach spożywczych (o powierzchni ponad...

Dodał, że rosnące oczekiwania społeczeństwa w odniesieniu do dostępu do informacji o produktach żywnościowych w coraz większym stopniu wymagają zaangażowania technologii cyfrowych.

- Dotychczas istniejące oznaczenia były w różny sposób manipulowane, panowała pewna nieuczciwość, którą projekt będzie mógł zlikwidować, tak by konsument świadomie mógł wybierać polskie produkty. Bardzo się cieszę, że rośnie w kraju świadomość konsumencka. Sam zachęcam do świadomego wyboru polskiej żywności a zwłaszcza lokalnej, pochodzącej z małych wytwórni bądź wprost od rolnika - powiedział Puda.

Polityk podkreślił, że paszportyzacja polskiej żywności jest projektem, który wpisuje się w światowy trend, zmierzający do zapewnienia wiarygodniej informacji o produktach na każdym etapie łańcucha dostaw, ze szczególnym uwzględnieniem jej pochodzenia, jakości oraz zabiegów, jakim została poddana.

kowr, marcin wroński, promocja żywności, pandemia koronawirusa

Polska smakuje. Żywność promowana za granicą mimo pandemii

Pomimo pandemii koronawirusa, KOWR promuje polską żywność na rynkach zagranicznych. Odbywa się to m.in. przez udział w wirtualnych targach, misjach handlowych i spotkaniach z zagranicznymi kontrahentami. - Jesteśmy główną instytucją...

Podpisanie listu intencyjnego o wzajemnej współpracy na rzecz projektu pomiędzy ministrem rolnictwa, Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (rola koordynująca) oraz instytucjami administracji publicznej odpowiedzialnymi za proces kontroli bezpieczeństwa i jakości żywności ma usprawnić jego realizację.

Zastosowanie systemu paszportyzacji ma ponadto wyeliminować przypadki błędnego oznaczania żywności, co ograniczy konieczność wycofywania partii towarów z łańcucha dostaw i w konsekwencji jej utylizacji.

Projekt jest traktowany priorytetowo, z uwagi na jego istotne znaczenie dla rodzimych uczestników łańcucha żywnościowego, którzy w coraz większym stopniu są przekonani o celowości wprowadzania innowacji, które pozwolą na zwiększenie efektywności pozyskiwania informacji o danym produkcie (tzw. traceability).

Pierwsza faza realizacji projektu, zaplanowana na 2021 r., polega na opracowaniu koncepcji programu oraz przeprowadzeniu trzech pilotaży dla rynku ziemniaka, rynku wołowiny i rynku wieprzowiny.
 

Poleć
Udostępnij