Zwierzęta pod większą ochroną. Surowe kary odstraszą sprawców?
Obowiązuje już przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa o zwiększeniu ochrony prawnej zwierząt. To reakcja na liczne przypadki znęcania się nad nimi oraz zdarzające się bestialskie ich uśmiercanie.
Dokument przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem kara wzrosła do 5 lat - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.
Martwe byki i jałówka w gospodarstwie. Gospodarz usłyszał zarzuty
Obligatoryjne, a więc nieuchronne dla sprawcy, stało się orzekanie przez sąd nawiązki, w wysokości od 1000 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Zmiany obejmują też środek karny w postaci zakazu posiadania zwierząt. Podobnie jak w przypadku zakazu wykonywania zawodu, fakultatywne pozostaje jego orzeczenie przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Środek ten stał się natomiast obligatoryjny przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem. Nowe przepisy umożliwiają też orzekanie zakazu posiadania zwierząt w razie warunkowego umorzenia postępowania.
Z 10 do 15 lat wydłużony został czas, na jaki można orzec zakaz posiadania zwierząt i zakazy wykonywania zawodów, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie. Ustawa wprowadza karę pozbawienia wolności w wysokości od 3 miesięcy do lat 5 za niestosowanie się do tych zakazów.
Zwiększenie sankcji karnej za znęcanie się nad zwierzętami ma odstraszyć potencjalnych sprawców.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Dziennik Gazeta Prawna