Znamy bilans pożaru w Nowej Białej. Rolnicy dostaną pomoc
To jeden z największych pożarów w Polsce w ostatnich dekadach - mówią strażacy o pożodze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Grzegorz Puda, minister rolnictwa zapowiedział pomoc dla poszkodowanych gospodarzy.
Pożar wybuchł 19 czerwca, a ugaszono go dopiero nazajutrz późnym wieczorem. Jak wynika z bilansu podanego przez Zespół Prasowy Komendy Głównej PSP, całkowicie lub częściowo spaliło się 18 budynków mieszkalnych.
Wieś stanęła w ogniu. Kilka osób w szpitalu, zniszczonych dziesiątki budynków
Bez dachu nad głową pozostaje 27 rodzin (około 100 osób). Obrażeń ciała, na szczęście lekkich, doznało 9 osób, w tym jeden ze strażaków OSP.
"Pożar strawił także 24 budynki gospodarcze. Niestety, nie ze wszystkich udało się ewakuować żywy inwentarz i maszyny" - informuje KG PSP.
W trwającej ponad 27 godzin akcji uczestniczyło 111 zastępów w składzie 459 strażaków. Poza nimi na miejsce zadysponowano jednostki systemu państwowego ratownictwa medycznego (w tym śmigłowiec LPR).
Pomagali im również policjanci i żołnierze.
Śledczy oględziny miejsca zdarzenia rozpoczęli w poniedziałek po przekazaniu terenu przez PSP i uzyskaniu zgody powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
"W czynnościach biorą udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (dochodzeniowcy, technicy kryminalistyki) oraz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. To 20 osób, które razem z biegłym sądowym z zakresu ustalania przyczyn pożarów muszą zlokalizować ognisko pożaru i ustalić jego przyczynę. W toku oględzin opisywano m.in. zniszczenia, jakich dokonał ogień i zabezpieczano ślady mogące wskazać przyczynę i drogę rozprzestrzeniania się pożaru" - informuje krakowska KWP.
Wstrząsające obrazki z fermy. Pożar zniszczył kurnik
Prowadzone pod nadzorem prokuratury czynności - z uwagi duży obszar - mogą potrwać nawet kilka dni.
Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze Nowej Białej. Zaznaczono, że wsparcie będzie udzielane m.in. poprzez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego.
Do ubiegania się o takie wsparcie uprawnione są: organizacje pożytku publicznego, które zgodnie ze statutem lub innym dokumentem stanowiącym podstawę ich działania prowadzą działalność na rzecz rolników i członków ich rodzin; organizacje społeczne i zawodowe, które zgodnie ze statutem lub innym dokumentem stanowiącym podstawę ich działania prowadzą działalność na rzecz rolników i członków ich rodzin; związki zawodowe rolników indywidualnych, a także izby rolnicze.
Wysokość pomocy będzie zależna od oszacowania szkód i może wynosić nawet do 100 tys. zł.
Wsparcie będzie również udzielania przez KRUS i będzie obejmować: odroczenia terminu płatności należności z tytułu składek na ubezpieczenie, rozłożenia ich spłaty na raty lub umorzenia w całości lub w części. A ponadto: umorzenia należności Kasy z tytułu nienależnie pobranych świadczeń w całości lub części.
Wskazano że uprawnionymi do korzystania z tych form wsparcia w ramach Funduszu Składkowego lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników są osoby ubezpieczone i świadczeniobiorcy KRUS oraz członkowie ich rodzin tj. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, małżonek oraz rodzice.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl