Ziemniaki będą miały oznaczenie kraju pochodzenia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-05-2018,8:50 Aktualizacja: 08-05-2018,8:58
A A A

Ministerstwo Rolnictwa, w odpowiedzi na postulaty producentów ziemniaków i innych warzyw, podjęło prace legislacyjne nad zmianą przepisów dotyczących m.in. znakowania - poinformował Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

Zmiany będą dotyczyły oznaczenia kraju pochodzenia ziemniaków na wszystkich etapach handlu, podwyższenia i ujednolicenia kar za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw w szczególności dotyczących znakowania państwa pochodzenia. Projekt rozporządzenia w tym zakresie jest już przygotowany.

protest rolników, blokada drogi, blaszki, łódzkie, Unia Warzywno-Ziemniaczana, Michał Kołodziejczak

Rolnicy blokowali drogę. W skupie dostają grosze za warzywa

Rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej zablokowali w piątek drogę w Błaszkach (Łódzkie), protestując przeciwko zbyt niskim cenom skupu warzyw. Dzień wcześniej ich delegacja spotkała się w Warszawie z Krzysztofem Jurgielem, ministrem...

Resort rolnictwa zamierza ponadto wprowadzić do przepisów definicję "młody ziemniak", ponieważ obecnie przywożone z zagranicy ziemniaki dojrzałe są opisane w punktach sprzedaży, jako młode.

Używanie takiej nazwy wprowadza w błąd konsumenta, gdyż kupując je, uznaje produkt za o wyjątkowych walorach smakowych. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na młode ziemniaki, a tym samym na pogorszenie warunków gospodarowania polskich producentów.

Wspierana będzie nadal rodzima hodowla nasienna. W ramach priorytetów resortu rolnictwa na lata 2018-2019 powstał Program wsparcia hodowli roślin w Polsce. Jego celem jest utrzymanie znaczenia na krajowym rynku nasiennym odmian hodowanych w Polsce. Z drugiej strony resort będzie wnioskował o zwiększenie stawek dopłat do sadzeniaków ziemniaka już na jesieni tego roku.

W 2017 r. nastąpił wzrost stawek w stosunku do dwóch lat poprzednich i stawka dla sadzeniaków wyniosła 462,25 zł/ha (w 2016 r. - 347,00 zł/ha).
ziemniak, przechowalnia

Które odmiany ziemniaka wysadzać w 2018 roku?

Listy odmian ziemniaka zalecanych do uprawy w tym roku liczą łącznie 33 odmiany, w tym 24 jadalnych i 9 skrobiowych. Największy wybór odmian mają rolnicy w województwie wielkopolskim (21 odmian). Brak jest takich list dla...

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w tym roku ceny płacone producentom ziemniaków są niższe niż w ubiegłym. W końcu kwietnia w spółdzielniach ogrodniczych kilogram kosztował przeciętnie 0,41 zł (w 2017 - 0,60 zł).

Na 9 maja rolnicy z Unii Warzywno Ziemniaczanej zapowiedzieli przeprowadzenie strajków w kilku miejscowościach w Polsce. Jak czytamy w informacji przekazanej PAP, gospodarze skarżą się na brak możliwości sprzedawania polskich produktów na jakimkolwiek rynku.

Jak przekonują, zamknięty jest dla nich rynek krajowy i zagraniczny, a polskie sklepy zaopatrywane są produktami głównie zagranicznymi (ziemniaki, marchew, kapusta, seler, buraki, pomidory, ogórki oraz wiele innych). Rolnicy podnoszą też problem przepakowywania zagranicznych produktów w polskie opakowania, co - ich zdaniem - jest procederem na ogromną skalę.
 

Poleć
Udostępnij